Saintpaulia - fialka africká, kapská či usambarská?

Nejznámější jsou tyto rostliny pod názvem africká fialka. K dalším rozšířeným jménům patří usambarská fialka (podle pohoří Usambara, ve kterém byly rostliny objeveny); jonátka africká (podle původního druhu, který se stal nejčastěji základem pro další křížení - Saintpaulia ionantha), kapská fialka (opět podle oblasti, kde se vyskytují) nebo prostě jen Pavlínka (počeštění vědeckého názvu Saintpaulia).S fialkami (Viola), které známe z naší přírody, nemají ty africké botanicky nic společného. Zatímco naše fialky patří do čeledi violkovité, ty africké jsou součástí čeledi podpětovité (Gesneriaceae) a daří se jim v tropických horských lesích.

Cesta afrických fialek ke světové slávě...

africké fialky vyšlechtěné do mnoha barevAfrické fialky pro zbytek světa objevil v roce 1892 baron Walter von Saint Paul, tehdejší  guvernér německých kolonií ve východní Africe (dnešní Tanzanie). Traduje se, že si na procházce se snoubenkou všiml fialové květiny rostoucí poblíž potoka. Své nastávající natrhal kytici. Nezapomněl ani na otce, náruživého botanika, kterému poslal do Německa semena.

Kromě lokality u potůčku, která ležela asi hodinu cesty od přístavu Tanga v nadmořské výšce 15 – 45 metrů, našel Saint Paul ještě mnohem bohatší lokalitu v lesích v nadmořské výšce kolem 750 metrů. Všechny rostliny kvetly modře. Společné pro obě lokality byl výskyt rostlin v puklinách vápencových, mechem pokrytých skal a mírné stínění korunami stromů.

Baronův otec předal rostliny svému příteli Hermannu Wendlandovi, řediteli Královské botanické zahrady v Herrenhausenu. Wendland jako první sepsal vědecké pojednání. Rodový název Saintpaulia získala africká fialka na počest svého objevitel Saint Paula. V následujícím roce se staly africké fialky jedním z nejobdivovanějších exponátů Mezinárodní zahradnické výstavy v belgickém Gentu.

...a vlastní záhubě

kácením pralesů mizí původní prostředí afrických fialekJe smutným paradoxem, že dnes si můžeme koupit v nejrůznějších koutech světa nepřeberné množství kříženců afrických fialek, ale původní botanické druhy se ocitly na Červeném seznamu ohrožených druhů, a to včetně druhu Saintpaulia ionantha, který dal základ většině vyšlechtěných kultivarů. Aktuálně je ve skupině NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened). Areál výskytu afrických fialek se nachází v horském masivu na severovýchodě Tanzanie (Východní Usambara). Jejich záhuba v původním prostředí začala ve stejné době, kdy byly pro svět objeveny.

Destrukci původního prostředí odstartovala těžba vzácných tropických dřevin v 19. století. Pokus pěstovat na nově vzniklých plantážích kávovník se nezdařil. I dál pokračovaly snahy vytěžit maximum, jen se v průběhu 1. světové války dostal do zorného pole kolonizátorů chinovník, jehož kůra obsahuje chinin (účinný lék proti malárii).

Po válce kolonie putovala z německých do britských rukou a kávovník vystřídaly plantáže čaje, kardamomu, skořicovníku a pepřovníku. V letech 1954 – 1978 vzala za své celá polovina tropických lesů v této oblasti. A s lesy, pochopitelně, mizely i četné druhy rostlin a živočichů, kteří byli vázáni pouze na toto prostředí (tzv. endemity), tedy i africké fialky.