Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Kdy začít sklízet rané brambory

Otázka: Poradíte mi, jak poznám, že už mohu začít sklízet rané brambory. Děkuji, Pavel.
Odpověď:

Pavle, buď můžete počkat, až začne rostlinám žloutnout nať. To je signál, že ukončily vegetaci. Případně můžete zkusit opatrně odhrnout trochu zeminy a rukou opatrně nasaháte nějaké hlízy. U kvetoucích odrůd brambor můžete odebírat první hlízy krátce po odkvětu. U raných brambor nemusíte čekat na tzv. fyziologickou zralost a je možné je sklízet dřív, než bude jejich slupka pevná. Sklizeň by měla probíhat za suchého počasí a při teplotě vzduchu mezi 8 - 20 °C.

Rané brambory obsahují hodně vody a málo škrobů, proto nejsou vhodné k delšímu skladování. Ideální tedy při jejich pěstování v malém je, když sklidíte jen tolik hlíz, kolik potřebujete k okamžité konzumaci. Nezapomeňte pak opět rostliny důkladně přihrnout zeminou. Díky postupnému sklízení necháte menším hlízám čas lépe dozrát. 

Poznámka redakce: Protože se často stává, že čtenáři hledají také "ranné brambory" přidáváme vysvětlení Internetové jazykové příručky jak to s tím používáním slova raný vs. ranný je. Slovo raný (ranější, nejranější) se používá ve smyslu časný (tedy např. rané brambory). Naopak ranný by se mělo používat pouze ve významu kdy se něco týká rány.Podobné příspěvkyKam dál?

  • Pěstování rajčat ve skleníku

    Jak na bohatou úrodu rajčat

    , 0 komentářů

    Rajčata patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny u nás i po celé Evropě. K pěstování rajčat lze využít mnoho možností: vysadit je v zahradách do volného prostoru, do skleníků či fóliovníků, ale také třeba do pytlů na balkonech a lodžiích. Bohatost úrody však souvisí nejen s vynaloženou péčí, ovlivnit ji mohou i některé další faktory, které popíšeme dále.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK