Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Nejvhodnější čas na sklizeň dobromysli

Otázka:

Už mohu sklízet dobromysl? A nebo mám ještě raději nějaký čas počkat?

Odpověď:

Dobromysl obecnou (Origanum vulgare) je nejvhodnější sklízet těsně před rozkvetením. Po rozkvětu se totiž přesouvají éterické oleje obsažené v listech do květů. Pro přípravu pokrmů můžete používat čerstvé lístky. Pokud se rozhodnete pro sušení, pak dejte pozor na teploty nad 30°C. Aromatické oleje jsou citlivé na teplo a při teplotě nad 30°C se uvolňují, oregano ztrácí své aroma.

Pokud chcete kvetení oddálit, můžete stonky zaštipovat. Zaštípnuté stonky se rozvětví a kvetení se oddálí.Podobné příspěvky

 • Kvetoucí pažitka

  Otázka:

  Mohu sklízet pažitku, i když už mi kvete? Alena

  » zobrazit odpověď

 • Máta ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Lenka Kučerová

  Otázka:

  Před šesti lety jsem vysadila mátu na okrasný záhon. Po pěti letech na jaře nevyrostla. Kořeny se mi zdály živé, ale nové rostlinky vykoukly sotva 2 mm nad povrch a dále nerostly. Na stejné místo jsem zasadila nové sazenice a letos je to to samé. Kde může být chyba? Je vůbec možné sázet mátu opakovaně na to samé místo? Vím, že mnoho rostlin to nemá rádo, ale zahrada je dost prostorově omezená. Záleží také na druhu máty? Jsme ve výšce 700 m n.m. a pro hodně zahradních rostlin je to už moc vysoko.

  » zobrazit odpověď

 • Co s kvetoucí rebarborou?

  Otázka:

  Každý rok mi na jaře vykvete rebarbora. Prý tím končí její plodnost. Je možné kvetení předejít? Nedělám chybu, že ji moc hnojím? Lucie

  » zobrazit odpověď

 • Existují brambory více odolné proti plžům?

  Otázka:

  Někde jsem zaslechl, že existují odrůdy brambor, které lépe odolávají plzákům. Můžete mi poradit, kde bych je sehnal? Rok co rok mi plzáci likvidují značnou část bramborové natě. Díky, Tomáš.

  » zobrazit odpověď