Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Rozdílný růst kedluben

Nepřihlášený uživatel - Jitka Ouřadová

Otázka: Zasadila jsem sadbu bílé, modré a gigant kedlubny. Vše ve stejném čase, do stejných podmínek. Modré kedlubny i giganti mi začínají dělat kedlubničky, ale bílá odrůda je vyčouhlý stonek s velikými listy. Některé rostliny jsou 40 cm vysoké a stonek je 2 cm široký. Kde je chyba?
Odpověď:

Neuvádíte, zda jste si sadbu předpěstovala sama nebo ji koupila. Bohužel, někdy prodejci nabízejí sadbu bez upřesnění konkrétní odrůdy a od toho se pak odvíjí řada zbytečných problémů při pěstování. Ve Státní odrůdové knize je pro rok 2013 pro náš trh uvedeno 18 povolených odrůd kedluben (Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. gongylodes). Jsou mezi nimi různé odrůdové typy (rané, polorané, pozdní). Od toho se odvíjí délka jejich vegetační doby (120 – 140, 130 – 170 dní). Konkrétní odrůdy mají ještě další vlastnosti. Například nověji vyšlechtěné hybridní druhy (označované F1) bývají odolnější proti vybíhání.

Obecně jsou bílé odrůdy kedluben na pěstování náročnější. Bílé rané odrůdy kedlubnu nesnášejí vyšší teploty počátkem léta. Chyba mohla nastat i při nedodržení vhodného sponu (vzdálenosti mezi sazenicemi) při výsadbě. Při hustší výsadbě se bulvy protahují a řádně nedorostou.Podobné příspěvkyKam dál?

  • Pěstování dýní

    Kde a jak pěstovat dýni

    , 0 komentářů

    Důvodů k pěstování dýní najdeme opravdu hodně. V první řadě jsou dýně nenáročné rostliny, které vyrostou i při minimálním úsilí téměř kdekoliv. Oblíbenost dýní stoupá také díky zdravotním přínosům pro lidské tělo, díky snadné kuchyňské úpravě a v neposlední řadě ji umocňují i rozmanité možnosti dekorativního využití. V následujícím článku najdete informace, jak postupovat při pěstování dýní, aby úroda co nejlépe odpovídala Vašim přáním a představám.