Zahradní prvky

Živé ploty, voda v zahradě, stavby, cestičky, zídky, skleníky, pergoly, krmítka...

Vysloužilé železniční pražce v zahradě

Otázka: Je možné v zahradě využít staré železniční pražce?
Odpověď:

Určitě vám něco takového nedoporučujeme, navíc je také využití v rozporu se zákonem. Zdravotní a ekologická rizika využití starých železničních pražců v zahradě jsou příliš vysoká. Národní referenční laboratoř pro hygienu půdy a odpadů to uvádí velmi jasně: "Použité pražce jsou odpadem a musí s nimi být nakládáno podle zákona o odpadech, a to jak při jejich využití, tak při jejich odstranění."

V minulosti si někteří zahrádkáři vysloužilé pražce oblíbili. Budovali z nich komposty, ploty, schodiště, záhony či pískoviště. S ohledem na zdraví škodlivé látky, kterými bylo dřevo na pražce ošetřeno (impregnováno), je takové využití velmi nezodpovědné. Přehled toxických látek, kterými se pražce impregnovaly a ekologická a zdravotní rizika, která jsou s nimi spojena, přináší článek již zmíněné laboratoře: Rizika nakládání s vyřazenými dřevěnými železničními pražci.Podobné příspěvkyKam dál?

 • Náklady na provoz bazénu

  Provoz bazénu: Je to drahá legrace?

  , 0 komentářů

  Mít krásný bazén je snem mnoha rodin žijících v rodinných domech. Často však podcení náklady na jeho provoz, zejména na filtraci. Bez efektivní filtrace se přitom bazén může velmi rychle stát nevzhlednou a někdy i nebezpečnou zábavou. Jak na to, abyste si mohli váš bazén užívat bez omezení, ale přitom neutratili zbytečně moc peněz z rodinného rozpočtu?

 • Jak ve skleníku pěstovat nejrůznější ovoce a zeleninu

  Jak ve skleníku pěstovat nejrůznější ovoce a zeleninu

  , 0 komentářů

  Pěstování ovoce a zeleniny ve skleníku je skvělý způsob, jak prodloužit vegetační období a produkovat vysoce kvalitní úrodu po celý rok. Při správném plánování a péči můžete vypěstovat širokou škálu ovoce a zeleniny. Inspirujte se našimi farmářskými a zahrádkářskými tipy.