Zahradní prvky

Živé ploty, voda v zahradě, stavby, cestičky, zídky, skleníky, pergoly, krmítka...

Vysloužilé železniční pražce v zahradě

Otázka: Je možné v zahradě využít staré železniční pražce?
Odpověď:

Určitě vám něco takového nedoporučujeme, navíc je také využití v rozporu se zákonem. Zdravotní a ekologická rizika využití starých železničních pražců v zahradě jsou příliš vysoká. Národní referenční laboratoř pro hygienu půdy a odpadů to uvádí velmi jasně: "Použité pražce jsou odpadem a musí s nimi být nakládáno podle zákona o odpadech, a to jak při jejich využití, tak při jejich odstranění."

V minulosti si někteří zahrádkáři vysloužilé pražce oblíbili. Budovali z nich komposty, ploty, schodiště, záhony či pískoviště. S ohledem na zdraví škodlivé látky, kterými bylo dřevo na pražce ošetřeno (impregnováno), je takové využití velmi nezodpovědné. Přehled toxických látek, kterými se pražce impregnovaly a ekologická a zdravotní rizika, která jsou s nimi spojena, přináší článek již zmíněné laboratoře: Rizika nakládání s vyřazenými dřevěnými železničními pražci.Podobné příspěvkyKam dál?

 • Ilustrace: bazeny-sulc.cz

  Začněte zahradní bazén řešit už teď

  , 0 komentářů

  Postavit si zahradní bazén zapuštěný do země může být skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užít letní radovánky a osvěžení v pohodlí svého domova.

 • Ohřívejte bazén tepelným čerpadlem a koupejte se po celý rok

  Ohřívejte bazén tepelným čerpadlem a koupejte se po celý rok

  , 0 komentářů

  Máte doma bazén a rádi byste si prodloužili koupací sezonu? Tepelná čerpadla jsou stále populárnějším řešením pro tento účel, přinášejí totiž výhody v podobě efektivity a úspory energie. Jako každý jiný zdroje tepla ale má i své nevýhody. V tomto článku se proto podíváme na výhody a nevýhody používání tepelného čerpadla pro ohřev bazénu a jaké zařízení vybrat.