Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Mirabelka málo plodí

Jelena Uhlířová

Otázka:

Mirabelka kvete, ale má tak 3 až 5 plodů. Při koupi byla označena jako samosprašná. Myslím si, že to byl pouze prodejní trik. Nebo může být příčina jiná?

Odpověď:

Co jste si opravdu koupila jen těžko z vašeho dotazu poznáme. Stromy, které budou v zahradě růst delší dobu je ideální nakupovat u seriozních prodejců, nejlépe ve specializovaných školkách. Výhodou je skutečnost, že kvalitní školkařský materiál je pod pravidelnou kontrolou Státní rostlinolékařské správy a ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský). Součástí kontrol jsou pravidelné odběry vzorků a testování na výskyt karanténních chorob.

Při nákupu u seriozního prodejce získáte záruku nejen že si kupujete konkrétní odrůdu, ale budete mít také informaci o tom, na jakou podnož byla naroubována a tudíž jaký můžete u svého stromu očekávat růst. Solidní prodejci nemají problém zákazníkům s pěstováním poradit.

Z neznalosti se často plody slivoně mirabelky, dále jen mirabelky, zaměňují za plody slivoně myrobalánu (= slivoně třešňové = myrobalánu třešňového = myrobalánu (Prunus cerasifera)) nebo plody špendlíku (Prunus domestica L. subsp. insititia Poiret cv. 'Pomariorum' Boutigny). Slivoň mirabelka (Prunus domestica syriaca), je poddruhem slivoně švestky neboli švestky domácí.

V České republice se množí pouze kultivar mirabelka Nancyská. Pokud máte opravdu mirabelku, pak by to měla být tato odrůda a ta je samosprašná. Pro dosažení kvalitních plodů je důležitý nejen správný výběr stanoviště, ale také správná výživa a řez stromů.

V neposlední řadě hrají roli opylovači. Slivoně se pro založení plodů bez včel neobejdou, a to ani samosprašné odrůdy. Je možné, že v době kvetení nebylo počasí vhodné pro let včel. Včely medonosné začínají pracovat až při teplotách nad 15 oC. Zkuste tedy příští rok sledovat průběh počasí v době kvetení, případně i pohyb opylovačů.Podobné příspěvky

 • Meruňky ve vyšších polohách?

  Nepřihlášený uživatel - Petr

  Otázka:

  Je možno pěstovat meruňky a broskve v předhůří Šumavy ve výšce 620 m n.m.? Ze severovýchodu je stanoviště chráněno vysokou skálou, z boku chalupami, na jihozápad otevřené. Nebo co dalšího tam lze pěstovat pod skálou?

  » zobrazit odpověď

 • Meruňka do vyšších poloh

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Krčová

  Otázka: Jaký druh meruňky se hodí do vyšších poloh?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď