Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Zimování borůvek na balkoně

Nepřihlášený uživatel - Pája

Otázka:

Poradíte mi, jak zazimovat kanadskou borůvku, kterou pěstuji na balkoně? Nikde jsem se to nedočetla.

Odpověď:

Borůvky kanadské (Vaccinium corymbosum), někdy též prodávané jako zahradní, hroznovité, chocholičnaté nebo velkoplodé, potřebují pro správné přezimování nejméně dva měsíce teplot, kdy teploty klesnou pod 6 oC. Ideálním řešením je, pokud můžete květináč s borůvkou zapustit do půdy. Pak budete mít méně starostí se zimní péčí.

Druhy kanadských borůvek, které se u nás prodávají, jsou vybrané tak, aby dobře snášely naše zimy. Obecně však balkony pro pěstování borůvek ideální místo nepředstavují. Především proto, že borůvky vyžadují vyšší vlhkost vzduchu.

Zapomínat nesmíte také na to, že borůvky nesmí vyschnout. Je tedy velmi důležité sledovat vlhkost substrátu a v případě potřeby borůvky zalévat i v zimě. Před větrem ochráníte borůvky vhodným umístěním. Vysychání substrátu můžete snížit ochranou z chvojí.

Samozřejmostí pro pěstování borůvek na balkoně by měla být dostatečně velká nádoba s kvalitním substrátem (rašelina smíchaná s pískem). Rostliny 5 let staré potřebují nádobu o objemu nejméně 45 litrů.

Neuvádíte, v jaké oblasti borůvky pěstujete, ani jakým směrem máte balkon orientovaný. S ohledem na tyto skutečnosti je dobré ještě před zimou nádobu, v které borůvku pěstujete, chránit vhodným izolačním materiálem. Dobře poslouží jak materiály přírodního původu (juta, chvojí, sláma), tak průmyslově vyráběné hmoty (bublinková fólie, polystyren).Podobné příspěvky

 • Výsadba kanadských borůvek

  Nepřihlášený uživatel - Mirek

  Otázka:

  Dočetl jsem se, že kanadské borůvky se vysazují do rašeliny. Dávají se tam s pomalu rozpustnými hnojivy nastříkanými na jemně mletou rohovinu (paznehty). Jelikož mám neomezený přístup k rohovině, tak by mě zajímalo kolik by se ideálně mělo dát do rašeliny rohoviny a hnojiva a nějaké značky hnojiva, které by pro výsadbu byly vhodné. Děkuji za odpověď, Mirek Caha

  » zobrazit odpověď

 • Řez kanadských borůvek

  Otázka:

  Na zahradě pěstujeme 12 let zahradní borůvky, ale málo rostou a plodí. Je potřeba je prořezávat? Pokud ano, poraďte, kdy je takový zásah nejvhodnější a jak moc je ostříhat.

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď