Ovocná zahrada

Nejen o jednotlivých druzích stromů, ale i jak a proč prořezávat a vysazovat.

Nástup plodnosti jabloně

Nepřihlášený uživatel - Marie Koptová

Otázka: Koupili jsme si jabloň, odrůdu Karneval (v zahradním centru Škuta). První dva roky rodila a teď už dva roky nekvete. Je volně zasazená v zahradě. Prosím o radu, zda více hnojit nebo vykopat.
Odpověď:

S vykopáním určitě počkejte. Nástup plodnosti (a další biologické vlastnosti stromů – např. velikost koruny, bujnost růstu) určuje z velké míry podnož. Z vašeho dotazu není patrné, zda je odrůda na podnoži generativní (semenáč vypěstovaný ze semen plané jabloně, který začíná plodit až po několika letech) nebo vegetativní (označují se M1 – M16). Společným znakem vegetativních podnoží jsou konstantní vlastnosti. Například u podnože M9 nastupuje plodnost velmi brzy, u jiných podnoží se začátek plodnosti pohybuje v rozmezí 4 – 7 roku od vysazení.

Vliv na plodnost ovocných stromů má také výchovný řez. Mírnější řez podporuje brzkou plodnost, silnější řez ji oddaluje. U jádrovin se výchovný řez prování zpravidla 3 – 5 let po výsadbě. Plodonosný obrost jabloní se vytváří zpravidla na dvouletém a starším dřevě. Na jednoletém dřevě se tvoří květní pupeny jen u některých odrůd s brzkou plodností.Podobné příspěvky

 • Plíseň jablečných jadřinců

  Miloslav Krajíček

  Otázka: Dobrý den! Co způsobuje pesnivění jablečných jadřinců? Jablko zvenčí vypadá dobře, ale po jeho rozkrojení je v jadřinci plíseň, Děkuji za odpověď.

  » zobrazit odpověď

 • Omezení plodnosti jabloně

  Nepřihlášený uživatel - Miroslav Kára

  Otázka:

  Máme na dvoře rozložitou jabloň James Grieve. Každý rok má ohromné množství jablek, které pracně odklízíme. Strom chceme zachovat kvůli stínu. Nestojíme ale o úrodu. Jak zamezit, respektive omezit plodnost této jabloně?

  » zobrazit odpověď

 • Skvrny na listech jahodníku

  Otázka:

  Na listech jahodníku, který je na stejném místě třetím rokem, se objevily skvrny s bělavým středem. Mám pocit, že skvrn stále přibývá. Budu rád, když mi poradíte. Bojím se v době blížící se sklizně používat nějaké nevhodné postřiky. Milan

  » zobrazit odpověď

 • Sloupový strom vyřeší problém s místem?

  Otázka: Máme docela malou zahradu a tak velmi zvažujeme, co si do ní můžeme dovolit vysadit. Zaujala nás nabídka sloupových stromů. Ale prý je to jen reklamní trik. Tak se bojíme, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Rodina Navrátilova.

  » zobrazit odpověď