Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Co s lusky na oleandru?

Nepřihlášený uživatel - ivica Bajamičová

Otázka:

Pěstuji několik let oleandr, letos moc krásně kvetl. Najednou přestal kvést a objevily se na něm asi 10 cm dlouhé lusky. Co s nimi mám udělat? Nechat uschnout a pak ostříhat? Nebo ostříhat hned?

Odpověď:

Škoda, že neuvádíte, v které oblasti oleandry pěstujete. Opylení těchto rostlin nejčastěji obstarávají lyšajové, kteří se díky dlouhému sosáku dostanou na dno květu. Nejlépe je k opylování oleandrů uzpůsobený lyšaj oleandrový (Daphnis nerii). Patří mezi tažné motýly, kteří jsou schopni za noc překonat až 100 km.

V roce 2016 byl u nás pozorován nejen tento nádherný motýl v Ostravě, housenky se objevily na oleandru v Ostravě a v Blansku. Není však jasné, jak se k nám dostal.  Tedy zda to byl jedinec z chovu, přiletěl ze Středomoří či dokonce Afriky nebo "přicestoval" společně s prodávanými rostlinami oleandrů. Zkuste se porozhlédnout, zda nenarazíte i na housenku. Motýla a housenku si můžete prohlédnout např. na stránkách webu biolib.cz

Zvlášť, pokud se v okolí oleandru pohybují děti, lusky co nejdříve odstraňte, ať nedojde k záměně s jedlými lusky. Všechny části oleandru jsou totiž jedovaté. Někdo nechává lusky oleandru dozrát a pak zkouší výsev semen. Jinak je nejlépe po odkvětu zaschlá květenství opatrně odstranit.

Obecně platí, že pokud z rostlin odstraníte semena, o to více nasazují na květ. Oleandr kvete na loňských výhonech, proto odstraňte jen semena (lusky). Více o řezu oleandrů najdete v článku Kdy a jak řezat oleandr

Edit 3.10.: obdobný dotaz nám zaslala paní Zuzana z Prahy 10.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď