Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Javor japonský - osychání konečků listů

Nepřihlášený uživatel - Lenka Jírková

Otázka: Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?
Odpověď:

Škoda, že neuvádíte, o jaký kultivar javoru se jedná, ani v jakých podmínkách jej pěstujete. Tzv. japonských javorů je celá řada a mají různé nároky. Více v článku Okouzlující japonské javory

Vámi popisované zasychání konečků listů může vyvolávat celá řada faktorů. K těm nejčastějším patří prudké větry, velká vedra a intenzivní sluneční svit. K zasychání konečků listů dochází u japonských javorů pěstovaných v nádobách (javor dlanitolistý Acer palmatum) a zvlášť u některých červenolistých kultivarů stříhanolistých (dissectum).

K popálení může dojít zvláště tehdy, když jsou mokré listy vystaveny prudkému slunci. Důležité je vhodné umístění, což v případě nádobové rostliny můžete snadněji ovlivnit. V domovině těchto mají tyto stromy dostatek vyšší vzdušné vlhkosti a nechybí ani časté dešťové srážky. Ideální stanoviště v našich klimatických podmínkách je osluněno v dopoledních hodinách a až pak před západem slunce. Pomoci může také blízkost vodní hladiny, kdy odpařující se voda vytvoří vhodné mikroklima.

Proti úpalu pomůže rostliny ochránit dostatečná zálivka, nejlépe v ranních a večerních hodinách. Samozřejmě, že nesmí docházet k přelévání. Nicméně takto postižená rostlina by neměla uhynout, ale spíše pro letošní rok ztratila část své krásy. Je možné, že lístky ještě znovu vyraší. Každopádně zálivku je třeba řídit s ohledem na vývoj rostliny, tj. na podzim, kdy stromy přirozeně zastavují svou vegetaci, byste měla zalévat již pouze mírně.

Související odkazy:
japonské javory


Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.