Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Hortenzie změnila barvu

Nepřihlášený uživatel - Jindřiška

Otázka: Koupila jsem si bordó hortenzii, která mi vzápětí zhnědla. Je šance, že se časem její barva samovolně změní anebo to můžu nějak ovlivnit? Všude se píše jenom o změně z růžové na modrou. Hnědá či spíše "kafebronz-do-zelena" se mi vůbec nelíbí!
Odpověď:

V poslední době se objevují stále nové a nové kultivary hortenzií (Hydrangea). Při prodeji se hodně spoléhá na "lásku na první pohled", první dojem, o kterém se mluví také jako o wow efektu. Vliv na barvu květů má pH půdy. Více jsme o tom psali v článku Květy hortenzií prozradí kyselost půdy. Ale jak uvádíte, to nebude nejspíš příčina vašeho rozčarování.

Problém, který zmiňujete má původ asi někde jinde. Těžko takto na dálku odhadneme, zda je to, myšleno s trochou nadsázky, "vada nebo vlastnost". Rostliny "vyrobené" v zahraničí často podstupují strastiplnou cestu, mnohde jim nepřidá ani skladování a způsob prodeje. Nepíšete, kde jste si hortenzii koupila. Nejlépe by Vám totiž měl poradit prodejce rostlin. Bohužel, pokud se jedná o velké obchodní řetězce, které přidávají rostliny mezi regály s potravinami, budete marně hledat specialistu v zahradnickém oboru.

Pokud jste však květinu nakoupila v solidním zahradním centru, pak se zkuste na prodejce obrátit s dotazem. U nových kultivarů se většinou ukazuje krása kvetoucích hortenzií, kdy některé skutečně hrají všemi barvami, ale už chybí snímky, jak se květy chovají později. Na obalu bývá většinou název kultivaru uvedený často i s webovou adresou, byť třeba zahraniční. Zkuste pátrat po informacích třeba i tam. Díky automatickým překladačům alespoň hrubý překlad získáte třeba i z holandštiny, navíc většina zahraničních webových stránek bývá i v angličtině, v případě solidních dovozců je snaha o překlad i do češtiny.

Zklamáním může být i skutečnost, že jsme si zvykli na rostliny ze zahrádek našich babiček a prababiček, kdy jsou hortenzie velkokvěté elegantní i dlouho po odkvětu. Tedy pokud zrovna není léto s extrémními vedry a nedojde k předčasnému uschnutí a tudíž zahnědnutí. Jinak se květenství postupně barevně proměňují až do podzimu.

Byť se to často nepoužívá, i v případě nákupu květin má zákazník právo na kvalitní zboží a v případě závažných nedostatků jej může reklamovat. Hortenzie většinou nepatří k rostlinám, které se prodavají za pár desetikorun. Každopádně ještě piřpomínáme, že k základům péče o hortenzie patří zálivka měkou vodou, nejlépe dešťovkou.Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď