Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Venkovní ibišek uschl?

Nepřihlášený uživatel - Jarka Pekárková

Otázka:

Na zahradě máme již hodně let stromkový plnokvětý ibišek. Každý rok úžasně kvetl. Letos neměl vůbec pupeny, asi je suchý, vypadá to tak. Absolutně to nechápu. Je možné, že úplně uhynul?

Odpověď:

Neuvádíte, o který ibišek se jedná. Předpokládáme, že je to u nás nejčastěji venku pěstovaný druh, ibišek syrský (Hibiscus syriacus), nejspíše ze skupiny Chiffon (zakrněné okvětní plátky vyvolávají dojem plných květů).

Ibišek syrský patří k dřevinám, které obrážejí mezi posledními. Ale protože píšete, že jej pěstujete více let, tuhle jeho záludnost nejspíš znáte. Pokud vám ibišek neobrazil do konce května, asi se opravdu něco vážného přihodilo. Choulostivější jsou rostliny pěstované na kmínku, zvlášť, pokud jsou roubované. Nicméně letošní zima nebyla oproti předchozím rokům nijak extrémní.

Neuvádíte, v které oblasti a podmínkách ibišek pěstujete. Nejlépe prospívá v teplých oblastech či slunných místech, dostatečně chráněných před větrem. Ibišky syrské patří mezi dlouhověké keře, které žádnými velkými problémy netrpí, čím jsou starší, tím bývají odolnější. Občas namrzne jednotlivá větev, ale k úhynu celého keře běžně nedochází. Tento ibišek je mrazuvzdorný, ale mrazové kotliny mu nesvědčí.

Jednou z příčin, kdy může dojít k poškození ibišku, je volba nevhodného stanoviště, případně pozdní hnojení před zimou, zvláště hnojivy bohatými na dusík. Pokud nestačí pletiva dobře vyzrát, může dojít k jejich poškození mrazem. Dobře mu nedělá ani těžká či přemokřená půda. Při péči o ibišek syrský je třeba mít na paměti, že má poměrně mělký kořenový systém. Proto půdu kolem keře hluboce nekypříme ani neryjeme, abychom nepoškodili kořeny. Neprováděly se např. v okolí nějaké úpravy, které by mohly kořeny narušit? Možná by stálo za to nahlédnout do zahrádek v okolí a zjistit, zda se něco podobného nepřihodilo i ostatním.

Někdy dochází k úhynu keřů poměrně kuriózním způsobem. Například pokud zapomeneme, že jsme keřík do země zapustili v nádobě, která mu je po letech malá.

Související odkazy:
ibišek syrský
ibišek bahenní


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď