Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Kořeny stromů a kolektory tepelného čerpadla

Nepřihlášený uživatel - Tereza Nováková

Otázka:

Nevíte, jestli je možné pěstovat - vysázet nějaké (jakékoliv) stromy, stromky na zahradu, kde jsou v 1,20 m pod zemí nainstalované tepelné kolektory pro tepelné čerpadlo? Bojím se, aby kořeny tyto "hadice" neporušily... Případně prosím o doporučení stromů s mělkými kořeny, dá-li se to takto pojmenovat.

Odpověď:

Váš dotaz je poměrně složitý. Zcela "bezpečný" strom by ve vašem případě byl nejspíš takový, který budete pěstovat v přenosné nádobě (speciální typ takto pěstovaných dřevin představují bonsaje, ale existuje i řada větších sromků či keřů, které jsou pro pěstování v nádobách vhodné). V případě nutnosti opravy čerpadla nebudete muset řešit problém, zda nedojde k narušení kořenového systému vysazeného stromu.

Pokud byste přesto chtěla něco vysadit, řiďte se především doporučením dodavatele systému tepelného čerpadla. Obecně se uvádí, že velikost kořenového systému se pohybuje zhruba ve 3/4 velikosti koruny a obvykle zasahuje do hloubky okolo 2/3 korunní výšky.

Rozměry a typ kořenového systému se u dřevin velmi liší. Pro vaši situaci by bylo vhodné vybírat mezi stromy, respektive spíše keři, s opravdu mělkým kořenovým systémem. Je však třeba vzít ohled i na další skutečnosti. Kromě druhu dřeviny ovlivňuje mohutnost kořenového systému podnož (u roubovaných stromů), půdní a klimatické podmínky. Mezi další faktory, které ovlivňují růst kořenů patří hloubka a struktura půdy, v neposlední řadě také hloubka hladiny podzemní vody. K základní orientaci pro výběr vhodné dřeviny může posloužit tabulka, která je součástí článku Vliv vegetace na podzákladí a stabilizaci terénuPodobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.