Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Břečťan u betonové zdi?

Otázka:

Na severní straně sousedé místo plotu vybudovali betonovou zeď. Rádi bychom ji něčím zamaskovali. Bude se po ní pnout břečťan?

Odpověď:

Sám od sebe se po hladké zdi břečťan (Hedera) pnout nebude. Pro růst vzhůru potřebuje spíše hrubší povrch. Navíc při nedostatečném přichycení k podkladu hrozí za větrného počasí nebezpečí utržení větších celků porostu.

Důležitý je také správný výběr druhu respektive kultivaru (existují nejen pnoucí, ale i keřové formy břečťanů). K betonové zdi zkuste břečťan nějakým vhodným způsobem přichytit. Někdo situaci řeší tak, že po celé délce natáhne vodorovně vázací drát v rozestupech 30 cm, ke kterému šlahouny zpočátku přichytává. Jinde se osvědčilo použití kari sítě.

Na polostinné stanoviště můžete vysadit také popínavou hortenzii, konkrétně druh hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris). Ta je však – na rozdíl od břečťanu – opadavá.Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné ještě zachránit velký oleandr v nádobě, který jsem bohužel musela nechat venku na terase. Květináč byl obalen bublinkovou fólií a rostlina textilním potahem. Bohužel se zdá, že jsou listy uschlé, buď mrazem nebo nedostatečnou zálivkou. Zalévala jsem tak jednou za tři týdny. Mohu se pokusit oleandr ještě nějak zachránit nebo ho mám vyhodit? Moc děkuji za odpověď Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď