Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Umělé osvětlení pokojovek

Otázka:

Ráda bych pěstovala orchideje. Jak to mám udělat, když mám byt situovaný na západní stranu a k tomu mám ještě balkon? Ideální světlo mám v bytě jen velmi krátkou dobu. Někdo to řeší zářivkami, ale je to skutečně dostatečné?

Odpověď:

Orchideje patří k rostlinám, které potřebují opravdu hodně rozptýleného světla. Ze své domoviny jsou zvyklé na to, že se délka dne nemění a mají tedy k dispozici 12 – 14 hodin denního světla. Zvlášť některé rody, např. Vanda a Oncidium, potřebují světla více, než ostatní.

V době, kdy je u nás denního světla málo, je nutné zajistit zdroj umělého osvětlení. Zdroj světla by neměl být od rostlin příliš daleko. Fyzikální zákony jsou v tomto směru neúprosné: se vzrůstající vzdáleností intenzita světla klesá. Optimální vzdálenost zdroje světla od rostliny je 20 – 40 cm, maximální do 70 – 100 cm (podle síly zdroje).

Aby bylo doplňkové světlo rostlinám skutečně prospěšné, vybírejte světelný zdroj určený pro rostliny. Vhodné jsou menší zářivky, speciální výbojky nebo LED diodová svítidla. Při použití vhodných zdrojů světla nehrozí rostlinám nebezpečí spálení. Při výběru zvažte nejen pořizovací náklady, ale také energetickou náročnost osvětlení.Podobné příspěvky

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné ještě zachránit velký oleandr v nádobě, který jsem bohužel musela nechat venku na terase. Květináč byl obalen bublinkovou fólií a rostlina textilním potahem. Bohužel se zdá, že jsou listy uschlé, buď mrazem nebo nedostatečnou zálivkou. Zalévala jsem tak jednou za tři týdny. Mohu se pokusit oleandr ještě nějak zachránit nebo ho mám vyhodit? Moc děkuji za odpověď Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď