Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Likvidace starého živého plotu

Otázka: Jak se dá zlikvidovat živý plot z tavolníku? Je tak 10-15 let starý a mezi tím dorostl živý plot z tůjí a tavolník teď překáží.
Odpověď:

Neuvádíte, o jaký druh tavolníku jde. Pro živé ploty se nejčastěji používá tavolník van Houtteův (Spirea x vanhouttei), kvetoucí drobnými bílými květy v květnu a červnu. Dalším z tavolníků používaných v živých plotech je tavolník význačný (Spiraea x arguta), který také kvete bíle, ale o něco dříve - v průběhu dubna a května.

Oba tyto tavolníky mají výborné zmlazovací schopnosti. Proto i po jejich důkladném vyřezání můžete čekat, že začnou znovu obrážet. Někdy se radí ořezané rostliny podkopat a pak ořezané části zakrýt zeminou. Tak dojde k postupnému odumření kořenů. A nebo – což může být s ohledem na velikost plotu poměrně nákladné – kořeny vykopat.

Problém může být i samotné vyřezávání starých keřů. K tomuto účelu je možné využít lehké elektrické (popř. akumulátorové) pily s krátkou lištou a dlouhou, většinou teleskopickou rukojetí. Bohužel, někdy je tato rukojeť pro podobnou práci příliš dlouhá. Výhodné jsou přístroje, které umožňují polohování hlavy pily.

Pro hubení dřevin, tj. keřů a stromů jsou určeny speciální, poměrně silné herbicidy označované jako arboricidy. Při jejich neodborném použití hrozí nebezpečí poškození dalších rostlin.

Je ke zvážení, kolik úsilí, času a prostředků budete muset likvidaci živého plotu věnovat. Existují i specializované firmy, které mají vhodnou techniku a patřičné zkušenosti. Při odstraňování plotu většího rozsahu stojí za zvážení i tato možnost. V každém případě je s ohledem na volně žijící živočichy vhodné likvidaci dřevin provádět v době vegetačního klidu, tj. mezi 1. 10. a 31. 3.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď