Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Okrasné keře do suché půdy

Nepřihlášený uživatel - Eva Dvořáková

Otázka:

Trápí mě nehezké místo před plotem. Nyní navozuje pocit, že se tam nedaří ani trávě, natož čemukoliv jinému. Kdysi jsem podél zídky zasadila skalníky, všude rostou krásně, jen v tomto úseku, který sousedí se vzrostlými jehličnany a šeříky ne. Rodiče tvrdí, že právě ony (díky jejich blízkosti s plotem) odvádí vodu a proto se na místo před plotem nedá nic zasadit. Vím, že se neplánuje žádná komunikace (chodník), silnice. Bydlíme na samém okraji obce a ráda bych k jinak hezké zahradě udělala pěknou i tzv. předzahrádku - "pruh" před plotem. MOC PROSÍM - nedoporučili byste mi keříky, či hezké stálozelené nízké "jehličnany", které na suché a poměrně slunečné místo zasadit? Pruh je cca 3 metry dlouhý a cca 1,5 metru široký. Mulč nebo kamínky nelze použít, chybí "obrubník", který by toto lemoval.

Odpověď:

Bez bližších znalostí zmiňovaného místa a složení půdy berte následující odpověď jako inspiraci, jakým směrem se při výběru keřů ubírat. Z toho co píšete není patrné, zda kromě toho, že je prostor spíše suchý, není po velkou část dne zastíněný. Vybrali jsme několik druhů keřů, které patří mezi tzv. suchovzdorné, tedy takové, kterým nedostatek vody nevadí, ale zároveň nepatří mezi vysloveně suchomilné. Vybírat můžete nejen podle velikosti, ale také podle barvy či doby květu.

 • ruj vlasatá (Cotinus coggygria) – v potřebné velikosti je možné jej udržovat řezem, některé kultivary mají velmi atraktivní zbarvení listů
 • čimišník stromovitý (Caragana arborescens) – zářivě žluté květy
 • ořechoplodec klandonský, někdy též zvaný ořechokřídlec, (Caryopteris clandonensis). Polokeř dorůstající výšky kolem jednoho metru, a svými fialově modrými květy kvete od srpna do října.
 • kručinka (Genista) – zlatavě kvete od května do června. Drobnolisté kručinky narůstají poměrně rychle a jsou opadavé. Jediná stálezelená je kručinka křídlatá (Genista sagittalis).
 • rakytník (Hippophae) vám jako bonus nabídne i plody. V jeho případě však pamatujte na potřebu vhodné kombinace samčích a samičích keřů.
 • třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum) dobře roste i v suchém polostínu. Kvete výraznými žlutými květy od července do září.
 • čilimníky (Cytisus) jsou atraktivní především svými květy v jarním období. Byly vyšlechtěny v mnoha barevných kultivarech. Ochotně snáší slunné a suché stanoviště.
 • růže svraskalá (Rosa rugosa) si se suchem poradí také dobře. Kromě vonných květů vám na podzim nabídne i velké chutné šípky bohaté na vitamin C.


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Přesazení venkovního ibišku

  Nepřihlášený uživatel - Miloslava Herdová

  Otázka:

  Máme asi pětiletý venkovní ibišek. Teď ho potřebujeme přesadit. Kdy je nejvhodnější doba k přesazení?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď