Diskuze na téma: Smutnice

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Krista , Vloženo: 04.1. 2021 22:10
Dobrý den,

v létě jsem si dala pokojové rostliny na balkon a po několika týdnech se balkon začal hemžit černými muškami. Do té doby jsem neměla se smutnicemi sebemenší problém, proto mi chvilku trvalo, než jsem si uvědomila, oč jde. Nicméně poté jsem podnikla všemožné kroky, abych invazi zabránila.

Rostliny, které jsem na podzim vracela do bytu, jsem přesadila (hlínu nejprve prolila vroucí vodou a nechala proschnout) a zasypala vrstvou křemičitého písku. Zalévám mírně a jen tehdy, jsem-li přesvědčena, že je to nezbytné (máme víceméně "suchomilné" rostliny, není to až takový problém nějakou dobu nezalévat). Přesto jsem se smutnic úplně nezbavila. Není jich mnoho, ale denně několik jednotlivců naleznu na zdi, okně apod. Je jich vždy jen pár, řekla bych maximálně 5 denně, vždy poměrně velké, předpokládám tedy, že jde o dospělce. Zkusila jsem prohrábnout písek v květináčích, ale mušky z nich nevylétávají. Mohou se objevovat ještě z jiného "zdroje"?

Jaký byste případně doporučili další postup? Zvažovala jsem použití hnojiv, o kterých jsem se dočetla. Váhám ale nad vhodností. Máme Lopatkovec, Juku, Tlustici, Tchynin jazyk a Adenium obesum. V dalších květináčích mám také bylinky určené k přímé spotřebě - máta, rýmovník, rozmarýn. Jsou hnojiva s přípravky proti škůdcům vhodná i pro tyto rostliny?

Děkuji

Autor: Ludmila , Vloženo: 05.1. 2021 14:30
Dobrý den,
smutnice napadají rostliny častěji v krytých prostorách, ale mohou se vyskytnout i venku. Jejich likvidace bývá obtížnější, protože larvy smutnic se živí jak odumřelými, tak i živými kořínky a listy. Zkusila bych nejprve jednoduchou metodu, zavěsit k rostlinám žluté lepové pásy, na které by se mušky měly nachytat.
Další možností jsou ekologické biologické prostředky - do kultury se zavede predátorský roztoč, který se živí larvami smutnic (lze koupit, raději u ověřených prodejců). Chemický substrát proti larvám bych použila až v opravdu nutném případě, k bylinkám však ne.