Diskuze na téma: Stínka obecná v hrušni

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Věra , Vloženo: 08.9. 2020 09:12
Mám starou hrušeň, průměr kmene asi 30 cm, a asi do výše 2m se v kmeni vyskytují díry s průměrem asi 1cm a pod nimi taková jakoby drť. Také pata stromu je ožraná. Myslela jsem, že se tam usídlil nějaký dřevokazny brouk, ale když jsem začala ošetřovat, zjistila jsem. že jsou v kmeni nalezlé stovky stínek obecných. Dočetla jsem se, že se živí tlejícími rostlinnými materiály.
Je to tedy obráceně, že stínka neškodí hrušni, ale že vyžírá shnilé dřevo? A znamená to, že je hrušeň na odpis? Nerada bych, aby se na mě jednoho dne zřítila.

Autor: Mirek , Vloženo: 09.9. 2020 13:34
Dobrý den,
zda je hrušeň zralá na pokácení, bude záležet na jejím stavu a rozsahu postižení, což se dá nejlépe posoudit přímo na místě (v případě nejistoty je možné přizvat k celkové prohlídce odborníka). Jestli máte pocit, že je kmen stromu hodně narušen, bylo by lepší zavčas zasáhnout.
Jinak stínky se skutečně objevují na poškozených místech stromů a požírají rozkládající se rostlinné části, na nichž předtím už zapracoval nějaký škůdce nebo na nich vznikla houbová nemoc.
Pokud by stálo za to strom zachránit, bylo by potřeba porušené části kmene dobře vyčistit a ošetřit (štěpařský vosk, desinfekce hašeným vápnem apod.).