Diskuze na téma: Meruňka - mráz?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Jaromír Mlčoch , Vloženo: 30.5. 2020 00:00
Dobrý den. Prosím o radu.
Druhý rok jarních mrazíků (předpokládám, že je to právě mrazem způsobeno) mám meruňky opět bez plodů. Z mladých výhonků vše zmrzlo, vč. listí - nové větve lezou nepřirozeně a často dělají i vlky.
Mám raději provést na podzim pořádný výchovný řez? Co s těmi bodlinami? Jsou až 10 cm dlouhé.. a předpokládám, že letošní zaschnou stejně jako loňské.
Ze zmrzlých květů se dělají "boláky" a teče z nich míza. Je to celé vlivem mrazu nebo je to choroba?
Tři roky byla úroda ok, poslední dva roky bylo na jaře třeba týden 15-20 °C a dva dny -5°C. Letos přišel mráz ještě na začátku května a všechno (třešeň, broskve, jabloň, meruňky....) mi pomrzlo :(
Děkuji za rady.

Autor: Zbyněk , Vloženo: 31.5. 2020 14:23
Dobrý den,
máme podobnou zkušenost, jarní mrazy se letos bohužel opakovaly, navíc trvaly dlouho a meruňky to odnesly. Možná přežily v některých teplejších a chráněných oblastech, ale mrazy poškodily letos i odolnější odrůdy. Výtok mízy mohly mrazy způsobit (udělají se trhlinky) a chtělo by to co nejdříve ošetřit, aby nedošlo ještě k dalšímu oslabení stromu a k infekci. Vlky bych doporučoval odstranit a strom prořezat s ošetřením řezných ran štěpařským voskem. Větve bych zkrátil asi v polovině června alespoň o třetinu.
Autor: Jaromír Mlčoch, Vloženo: 01.6. 2020 12:09
Děkuji za názor. Já se právě rozhodoval, jestli to prořezat hned "po plodech" i když plody nebudou. Zkusím to prostříhat v zájmu zdraví stromu bez ohledu na estetiku :D.
Mimochodem - dva roky nazpět mi v říjnu začaly kvést jabloně - takže tu chuděrky jsou asi už na vykopání - buď to všechno zmrzlo nebo jsou tak degenerované, že nemají druhý rok ani květ.... :(