Diskuze na téma: Fíkovník

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Štěpán , Vloženo: 08.3. 2019 00:00
Hezký den, poradí mi někdo, jaká choroba postihla můj fíkovník? Pravděpodobně houba, že? Co s ní?

Autor: Štěpán , Vloženo: 08.3. 2019 13:34
Ještě foto.
Autor: Věra , Vloženo: 11.3. 2019 12:55
Dobrý den,
foto se Vám asi nepodařilo připojit a neuvádíte bližší podrobnosti o Vašem způsobu a podmínkách pěstování, zkusím se tedy zamyslet nad Vaším dotazem alespoň v obecné rovině.
Fíkovníky většinou na choroby příliš netrpí, jsou to celkem odolné rostliny. Výjimečně je napadnou puklice nebo svilušky, ale vzhledem k tomu, že Váš dotaz časově připadá na jaro, odhaduji ve Vašem případě spíš možnost vzniku plísně v důsledku zimního období. U fíkovníků je v tomto ohledu nejdůležitější prevence. Při pěstování venku je mohou poškodit silné mrazy společně s nedostatečnou zimní ochranou. Na podzim (spíš ale později, v závislosti na počasí a poloze) se vyříznou staré a slabé větve, ostatní se zkrátí. Podle velikosti stromku nebo keře se pak slabší větve ohnou, přivážou a celý fíkovník se stáhne a dobře obalí speciální fólií. Dá se použít také sláma, chvojí nebo netkaná textilie. Snahou je vytvořit z fíkovníku na zimu prostorově co nejmenší útvar, ale zachovat přitom dobrý přístup vzduchu a jeho proudění. Jinak se mohou skutečně plísně vytvořit.
Podobně je potřeba postupovat na jaře - stromek/keř se rozbalí až po odeznění mrazů, většinou v průběhu března. Neměl by zůstat zabalený, pokud se již teploty začnou šplhat více nad nulu, jinak by se mohla u fíkovníku plíseň také objevit. Správné obalení stromku přes zimu a načasování jarního rozbalení je pravděpodobně nejdůležitější prevencí před plísňovými chorobami.
Podle rozsahu poškození bude potřeba stromek zřejmě ošetřit některým z prostředků proti plísni, zakoupit je můžete ve specializovaných prodejnách nebo zahradnických centrech.