Diskuze na téma: Pološvestka - opadávání plodů

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 23.8. 2016 00:00
Mám pološvestku. Z plodu začne téct šťáva, která se následně na povrchu srazí a plod upadne. Na jaře jsem ničím nestříkal a listy mají dírky. Co by to mohlo být za nemoc?

Autor: Jiří Tomek , Vloženo: 23.8. 2016 12:28
U slivoní (mezi které patří i pološvestky) často škodí virové choroby. Jejich přesné určení je možné pouze ve speciálně vybavené laboratoři. Citlivost odrůd slivoní k virovým chorobám je rozdílná, proto se na zahrádkách doporučuje pěstovat především bezvirózní, vysoce tolerantní či ještě lépe rezistentní odrůdy, kde viry nepřežívají.
Z vašeho popisu to vypadá, že by se mohlo jednat o obaleče švestkového (Cydia funebrana). Obaleč švestkový je jedním z nejčastějších škůdců slivoní, který způsobuje červivost. Je to menší šedivý motýl, který přezimuje ve stadiu housenek. Ty se kuklí na jaře a během května se líhnou motýli (obvykle na konci 1. květnové dekády).
Samičky pak kladou plochá vajíčka na plody a přilehlé listy. V místě, kde housenka obaleče vnikla do plodu, je na povrchu zaschlá kapička čiré klovatiny. Z vajíček se vylíhnou housenky (larvy), které se prožírají až ke stopce. Tím naruší cévní svazky a plody předčasně opadávají. Svůj vývoj larvy dokončí ve spadaných plodech a kuklí se v půdě. Motýli druhé generace se líhnou v 1. polovině července. Vajíčka kladou na vzrostlé plody, vylíhlé housenky způsobují "červivost plodů".