Diskuze na téma: Škůdce na divizně

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 20.7. 2016 00:00
Prosím o radu ohledně škůdce na divizně. Po týdnu bohatého kvetení má málo květů, listy odcházejí - jsou děravé a hnědnou. Ze spodu listů jsou malinká oranžová vajíčka. Nevíte, o jakého škůdce se jedná a zda mohu divizny ještě zachránit ?

Autor: Helena Urbanová , Vloženo: 20.7. 2016 15:51
Z vašeho dotazu se domníváme, že pěstujete diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum). Podle popisu není možné takto na dálku odpovědět s jistotou o co se jedná. Možná došlo ke kombinaci napadení chorobou a škůdcem. Určitě věnujte divizně pozornost, zvlášť pokud ji pěstujete opakovaně. Zatímco škůdci většinou poškodí jednotlivé rostliny, při napadení mozaikou mohou problémy přetrvávat i v dalších letech.
Na listech často způsobují otvory housenky kukléřky diviznové (Cuculia verbasci). Většinou však nezničí rostlinu tak, že by se dál nemohla vyvíjet. Poznáte je snadno podle zbarvení – na světlém podkladě jsou žluté a černé skvrny.
Vnitřek květních kalichů může poškozovat v době kvetení nosatčík hrachový (Apion pisi). Můra šedavka diviznová (Gortyna flavago) způsobuje větší škody pouze při zvýšeném počtu housenek. Rostliny napadá zevnitř.
K nejčastějším onemocněním patří virová mozaika divizny. Charakteristické jsou pro ni mozaikovité, skvrnité listové čepele, rostlinky jsou zakrněné, květenství malá. Tento virus se šíří velmi snadno. Proto je důležité při jeho zjištění rostlinu co nejdříve odstranit z porostu. Postižená rostlina nepatří ani na kompost.
Ve vlhkých letech se na divizně může vyskytnout padlí (Erysiphe verbasci), které se projevuje světlými povlaky na listech.