Diskuze na téma: Napadené listy šeříku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Ilona Borusíková , Vloženo: 19.8. 2015 15:56
listy šeříku jsou děravé jako krajka.Mám něčím postříkat?

Autor: Redakce , Vloženo: 19.8. 2015 16:27
S trochou nadsázky je možné říci, že tak jako je mnoho druhů krajek, tak i děr v listech dovedou škůdci způsobit mnoho druhů.

Diskuse umožňuje přidat fotografii, z té by možná mohlo být patrné, kdo listy poškodil. Předpokládáme, že máte na mysli šeřík obecný, který u nás obvykle kvete počátkem května. Jsou ještě i další druhy šeříku s pozdější dobou kvetení. Lidově se někdy říká letní šeřík komulím (tzv. motýlím keřům).

Šeříky (Syringa) škůdci často "okousané" listy nemají. Škodí na nich vzpřímenka šeříková. Ale nedělá nějaké dírky, ale její housenky tzv. minují, vytvářejí v listech chodbičky. Existuje celá řada škůdců na jiných dřevinách, kteří mají charakteristický "rukopis": např. bázlivec kalinový, dřepčíci, listopas, listokaz, chřestovníčci, lalokonosec rýhovaný.

Dalším možným "pachatelem", který dovede listy důkladně proděravět, je škvor obecný. Škodí požerkem v noci, přes den se ukrývá. Škvoři jsou však pro zahradu i užiteční. Více o nich v článku Škvor - škůdce nebo pomocník? http://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/83-skvor-skudce-nebo-pomocnik

Asi by bylo vhodné se poohlédnout po okolí zda jsou šeříky napadené i jinde, popř. zkusit objevit "pachatele". Mohou jimi být např. i nějaké housenky.

Postřik se jeví jako zdánlivě nejjednodušší řešení, nicméně dokud není jasné, kdo žír způsobil, těžko je možné zvolit vhodný přípravek. Nehledě na to, že mnohé přípravky hubí nejen škůdce, ale i užitečný hmyz.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK