Diskuze na téma: Třešeň vadne

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 13.6. 2016 00:00
Na zahradě máme třešeň, která hojně kvetla. Ale po odkvětu, když už začaly se vytvářet plody, tak začaly vadnout listy, které jsou skleslé a plody jsou pořád stejně malé. Listy dál nerostou, strom je prořídlý. Po zjištění jsem provedl postřik Decis mega dle návodu. Prosím o radu, zda je naděje na její záchranu, neboť její plody byly velikostí, a chutí velmi dobré!

Autor: Vlastislav Jeřábek , Vloženo: 13.6. 2016 11:31
Neuvádíte, zda se jedná o mladý nebo již starší strom a zda jste kromě projevů vadnutí neobjevil nějaké škůdce. Každopádně dříve, než použijete "nějaký" přípravek, je vhodné zjistit, jaký problém strom má, což je takto na dálku téměř nemožné. Vámi zmiňovaný přípravek patří mezi insekticidy, tj. přípravky určené k hubení živočišných škůdců. 
Podle zmínky o chutných plodech usuzujeme, že třešeň pěstujete již delší dobu a dosud u ní žádné problémy nebyly. S největší pravděpodobností se jedná o moniliovou spálu (moniliózu). Ta se v posledních letech stala hospodářsky nejškodlivější chorobou višní a meruněk v České republice, ale napadá i jiné druhy ovocných stromů. Zvýšený výskyt této houbové choroby v posledních letech způsobila kombinace příznivých meteorologických podmínek pro šíření infekce v jarním období a pěstování náchylných odrůd peckovin.
K projevům moniliové spály patří, že listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají, ale přitom neopadávají. Protože tato choroba přezimuje v napadených plodech a větvičkách, které zůstanou na stromě, je důležité postižené části stromu odstranit a bezpečně zlikvidovat (nejlépe spálit). Řez napadených částí provádějte minimálně 10 cm, ale lépe 20 cm pod místem napadení. Po řezu je důležité ošetření ran - tím předejdete nebezpečí napadení dalšími chorobami.
Pokud se skutečně jedná o moniliózu, pak se používají pro chemické ošetření fungicidy. Jejich použití je však důležité správně načasovat. Postřik se provádí v období na začátku květu (při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků). Postřik je důležitý především tehdy, když ve zmíněném období teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin. Při opakovaném používání stejného chemického přípravku může dojít ke vzniku rezistence. Proto je důležité prostředky střídat. 
Informační leták shrnující projevy napadení i vhodná opatření v boji s moniliózou připravilo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní rostlinolékařskou správou: Moniliniová spála a moniliniová hniloba - závažná houbová choroba peckovinUrčitě stojí za to se pokusit třešeň zachránit. Klíčem k záchraně bude bezpečné určení problému. Možná objevíte ve svém okolí odborníka, rostlinolékaře, který vám dokáže poradit. Řada zkušených ovocnářů je například mezi členy Českého zahrádkářského svazu.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK