Diskuze na téma: Brslen - padlí nebo škůdci?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 31.5. 2016 00:00
Zjara se mi na listech brslenu objevila jakási plíseň, nebo nějaký škůdce. Listy jsou pokryté bílými terčíky, bílými flíčky které pokrývají většinu plochy listu. Zkoušela jsem nějaké postřiky proti hmyzu a škůdcům, ale nepomohlo to. Poradíte co s tím?

Autor: Lucie Kroftova , Vloženo: 06.6. 2016 17:44
Používání postřiků dokud netušíte oč se jedná, není příliš ideální. Mnoho "hubících" přípravků zatěžuje životní prostředí. Některé mají negativní účinky na vodu a vodní živočichy, mnohé likvidují i užitečný hmyz. Navíc pokud byste potřebovala daný postřik skutečně aplikovat proti škůdcům, nemusel by být na dané rostlině dostatečně účinný.
Z toho co píšete se s největší pravděpodobností jedná o houbový patogen – padlí. Padlí je parazitická houba, která žije pouze na živých pletivech. Tuto chorobu způsobují mikroskopické houby a napadá celou řadu rostlin. Napadené listy žloutnou, stáčejí se, objevují se na nich praskliny a někdy opadávají. Rozvoj padlí podporují velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Ideální je, pokud můžete napadené části rostlin odstřihnout. Jinak budou zdrojem další infekce.
Brslenů (Euonymus) je více než 200 většinou opadavých druhů. Popsány na nich byly tři druhy padlí. Některé se vyskytují na líci listů a výhonech, jiné na rubu listů. Chemické ošetření se provádí hlavně u mladého materiálu ve školkách. V okrasných výsadbách se většinou aplikace fungicidů nevyplatí (vysoké ekonomické nároky a zbytečné ekologické zatížení).
Ochranná opatření je potřeba uplatnit hned při prvních příznacích napadení. Pro ekologickou ochranu rostlin proti padlí je možné použít postřikový prostředek Bioton. Je vyrobený pouze z přírodních potravinářských surovin (řepkový olej 55%, lecitin - extrakt ze soji, 2%).
Pro ošetření silně napadených rostlin se používají chemické přípravky - fungicidy. Při postřiku je důležité ošetřit také spodní stranu listů. Postřik se opakuje v přibližně týdenním intervalu.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK