Diskuze na téma: Rez ostružinová

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 12.9. 2015 00:00
Mám na malinoostružníku rez a nemohu se jí zbavit. Prosím, poraďte, jak proti ní nejlépe bojovat.

Autor: Josef Dvořák , Vloženo: 12.9. 2015 11:34
S velkou pravděpodobností se jedná o houbové onemocnění, které postihuje jak maliníky, tak ostružiníky. Abyste mohl se rzí bojovat co nejúčinněji, je třeba určit, zda se jedná o rez maliníkovou či ostružinovou (ostružiníkovou). Někdy pomůže i změna odrůdy. Některé odrůdy jsou k těmto onemocněním náchylnější.
rez maliníková (Phragmidium rubi-idaei) napadá maliník i ostružiny. Patří mezi tzv. jednobytné rzi (celý životní cyklus probíhá na jednom hostiteli). K ochraně nejlépe přispívá likvidace napadených listů a provzdušnění porostu. Důležitá je také správná volba místa pro pěstování – vhodnější jsou vzdušné lokality.
rez ostružinová (Kuehneola uredinis, syn. Kuehneola albida) také napadá ostružiny i maliník. Na jaře se na letorostech objevují fialovočervené zduřeniny. Rez ostružinová přezimuje v infikovaných výhonech, šíří se za deštivého počasí. Mechanicky můžete silné napadení omezit včasným odstraněním všech napadených výhonů, nejlépe již při rašení. Potíže často způsobuje blízkost dalšího ohniska rzi. Ideální v takovém případě je, aby ošetření porostů věnovali zvýšenou pozornost i sousedé.
Preventivní postřiky ohrožených ostružiníků se aplikují krátce po vyrašení rostlin (aspoň 2x v desetidenních intervalech). V seznamu registrovaných přípravků zatím nejsou proti rzi ostružinové uvedené žádné přípravky. Zahraniční odborná literatura doporučuje přípravky na bázi bitertanolu (Baycor 25) a mancozebu (Dithane DG NeoTec).
Fotografie i podrobnější popis obou zmiňovaných rzí najdete např. v přehledu Choroby drobného a skořápkatého ovoce, který v rámci projektu Inovace studijních programů připravila Mendelova univerzita v Brně.