Diskuze na téma: Nať petržele usychá

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 07.8. 2015 00:00
Nať u petržele na záhoně žloutne a následně usychá. Je příčinou nějaký škůdce, nebo choroba? A jaká je ochrana?

Autor: Marie Škrabalová , Vloženo: 07.8. 2015 17:17
Příčin může být více. Petrželi prospívá okopávání a závlaha. Vegetační doba petržele (kořenové i naťové) je 180 dní. Nevíme, kdy jste vysévali, ale je možné, že se rostliny chystají ukončit vegetaci. Ke žloutnutí může docházet také kvůli nadměrnému teplu a s tím spojenému suchu.
Žloutnutí listů může být signálem i nedostatku některého z potřebných prvků (např. dusíku, draslíku). V takovém případě by pomohla aplikace vhodného hnojiva na list. Žloutnoucí listy už nezachráníte, ale mělo by se snížit přibývání dalších.
Petržel patří mezi rostliny 2. trati, důležitá je prostorová i časová izolace mezi porosty petržele a jí příbuzných rostlin. Petržel patří do čeledi miříkovitých rostlin, podobně jako mrkev, pastinák, fenykl či kopr. Na stejném místě bychom ji (popř. jiné rostliny z této čeledi) neměli pěstovat nejméně 2 – 3 roky.
V případě přehnojení dusíkem trpí petržel rzivostí. Na listech petržele se mohou vyskytovat houbové skvrnitosti. Na listech napadených houbami se objevují tmavé skvrny, které se postupně zvětšují a splývají.