Diskuze na téma: Katalpa chřadne

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 29.7. 2015 00:00
Na zahradě máme katalpu, netuším, jak je stará, ani jak vypadala v minulých letech. Přistěhovali jsme se teprve letos na jaře. Bohužel nemá skoro žádné listy, jen maličkaté na koncích větviček. Skoro nekvetla. Je na slunném místě. Netušíte, co by jí mohlo chybět?

Autor: Veronika , Vloženo: 29.7. 2015 11:51
Váš dotaz je hodně obecný (není jasné, jaký druh katalpy vám na zahradě roste, ani v jaké části republiky žijete). Přesto se pokusíme najít odpověď, která by vás mohla posunout k rozřešení problému.
kvetení – z dotazu není jasné o jaký druh se jedná. Katalpy poprvé kvetou až ve věku 6 – 15 let. Ale například kultivar Nana katalpy trubačovité (Catalpa bignonioides) nekvete vůbec.
chřadnutí listů

katalpy někdy napadá padlí, ale to se projevuje velmi charakteristickými bílými skvrnami na listech.
Ze škůdců se na katalpách nejčastěji objevují štítenky (Pseudaulacaspis pentagona) či mšice, ale to byste pozorovala jejich přítomnost. Navíc štítenky se zatím u nás objevují sporadicky. Zaznamenány byly v roce 2005 v Pardubicích, později se objevily – díky dovozu napadených stromů, i v dalších městech, např. v Opavě.
chorobou, která nejvíce odpovídá vašemu popisu, by mohla být houbová choroba známá jako verticiliové vadnutí. Toto vadnutí rostlin je způsobené ucpáním cév myceliem houby Verticillium spp. (nejčastěji Verticillium albo-atrum). S určitostí by to však mohl potvrdit odborník – rostlinolékař.