Diskuze na téma: Housenka můry zlikvidovala petržel

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 29.7. 2013 00:00
Po návratu z dovolené jsem na balkoně místo petržele našel jen stonky. O zbytek se "postarala" zelená housenka se světlou linkou po straně hřbetu. Poradíte, co to může být za škůdce a jestli je možné se nějak bránit? Děkuji, Pavel.

Autor: Josef , Vloženo: 29.7. 2013 13:18
Pavle, s velkou pravděpodobností se jedná o housenku kovolesklece gama, známou též jako můra gama (Autographa gamma). Je to motýl s denní i noční aktivitou.  Jeho výskyt hodně závisí na počasí: za teplých dlouhých lét bývá hojnější - domácí populaci každoročně doplňují migranti z jihu. Kovolesklec gama patří mezi druhy pravidelně monitorované Státní rostlinolékařskou správou.
Dospělci létají od května do září až října. Samice naklade přes 200 nazelenalých kulovitých vajíček. Po jednom až dvou týdnech se líhnou zelené housenky. Housenky této můry mají velmi pestrý "jídelníček", z listů po jejich hodování často zbyde pouze žilnatina. Housenky byly zjištěny na více než 100 druzích živných rostlin! Při kalamitním přemnožení napadají mnoho druhů zeleniny, jako např. zelí, salát, špenát, rajčata, papriku. Pokud tedy máte na balkoně ještě nějaké další rostliny, které by mohly být takto napadeny, je vhodné pozorně sledovat, zda se opět něco neděje. Při kalamitním přemnožení se používají vhodné insekticidy, ale účinné jsou hlavně na mladší larvální stádia (instary).