Diskuze na téma: Ukousnutá poupata Třapatkách

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Milan Losert , Vloženo: 29.6. 2016 10:18
Již asi měsíc se potýkám s problémem, se kterým si nedokáži poradit a nikde jsem nevyčetl, co udělat. Na stoncích Třapatek (Echynacea) je patrný pouze jeden okus, po kterém se stonek buď úplně hned zlomí, nebo zaschne. Tento okus je výhradně na mladých bylinných stoncích a asi 5-8 cm pod poupětem. Okolí i poupě je potřísněno slizem, podobným slimáčímu, ale tento již není na stonku vedoucím k zemi. Prováděl jsem i postřik systémovým herbicidem, ale zatím bez výsledku. Na rostlinách nejsou jiné známky poškození. Můžete mi prosím zkusit poradit? Moc děkuji

Autor: Radka , Vloženo: 29.6. 2016 10:37
Nepíšete, zda jste třepatkovky pěstoval již dříve a nebo jste je vysadil nově. Obávám se, že třapatkovky (Echinacea) patří k oblíbené potravě plzáků. Zkuste se na rostliny podívat po dešti či si na ně posviťte večer. Jakmile se k večeru ochladí či po dešti zvlhne půda, vyrážejí plzáci za potravou.

V mém případě třapatkovky plzáci likvidovali tak soustavně, že po dvou letech živoření rostlina zcela uhynula. Plzáci totiž ožírali i nejmladší listy.

Nápad jak situaci řešit jsem neměla. Vlastně žádnou jinou rostlinu, kromě afrikánů, mi takhle důkladně nezlikvidovali.

Šplhání plzáků po stoncích rostlin jsem pozorovala také u kopretin. Poškození bylo velmi podobné tomu, co popisujete - tj. uštípnutý květ.

Používání herbicidů je v tomto případě neúčinné. Herbicid je pesticid používaný k likvidaci nežádoucích rostlin.
Autor: Milan Losert, Vloženo: 29.6. 2016 10:52
Děkuji za vaši velmi rychlou reakci. S tím herbicidem to byl samozřejmně překlep, stříkal jsem to Insekticidem, konkrétně Sumithionem v 1% koncentraci.
S pěstováním Třapatkovem máme mnohaleté zkušenosti a zatím žádný jiný rok s nimi nebyl problém a to byly invaze slimáků. Letos je se slimáky klid. Listy jsou až na velmi malé výjimky netknuty.