Diskuze na téma: Katalpa usychá

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Dana Holánová , Vloženo: 29.6. 2016 00:00
Dobry den, nevite, prosim, co se stalo s katalpou? Najednou zacala od shora koruny vadnout. Dekuji.

Autor: Redakce , Vloženo: 02.7. 2016 21:35
Čím méně údajů, tím spíše zní odpověď na podobný dotaz „nevíme“. Škoda, že neuvádíte více podrobností o stanovišti, tj. oblasti, kde katalpu pěstujete, ale i konkrétním místě v zahradě (slunce, stín). Určitě by bylo dobré připsat i něco o přibližném stáří stromu (zda se jedná o mladého jedince či strom, který na místě bez obtíží roste již řadu let).

Přesto jsme zkusili najít příčiny chřadnutí vašeho stromu. Katalpy (Catalpa) mají rády teplé a světlé stanoviště. Naopak přistínění příliš nesnášejí. Mladé stromky po výsadbě potřebují pravidelnou zálivku, ale jinak platí, že katalpa lépe snáší krátkodobé sucho než dlouhodobé přemokření.
V našich podmínkách katalpy příliš škůdci a chorobami netrpí. Nejčastěji je zmiňováno letní padlí, které se projevuje bílými skvrnami na listech.

Katalpy bývají též napadeny houbovou chorobou zvanou verticiliové vadnutí (Verticillium albo-atrum). Choroba se postupně šíří od kořenů až do koruny. V poškozených částech koruny je porušen transport vody a živin, postupně dochází k vadnutí listů, výhonů až celé větve. Verticiliovému vadnutí snadno podléhají rostliny výživově oslabené, promrzlé během zimního období, nebo také ty, které jsou vysazeny v sušší lokalitě. Zmíněná houbová choroba se vyskytuje na širokém spektru kulturně pěstovaných i divoce rostoucích bylinných i dřevitých hostitelů. Z okrasných dřevin jsou to nejčastěji rody javor, katalpa a Koelreuteria. Jediné účinné ochranné opatření je nevysazovat katalpy v místech, kde se předtím vyskytovalo verticiliové vadnutí. Celkový stav stromu však ovlivňuje mnoho faktorů, které jsou vázány na stanovištní a klimatické podmínky.
Autor: Josef Dobsa, Vloženo: 05.8. 2023 13:28
Dobrý den. A jde se verticiliové schnutí nějak zastavit a strom zachránit. Je to pro strom nezvratný konec?
Autor: Dana , Vloženo: 04.7. 2016 12:39
Dobrý den, je stará 5 let ,pěstovaná na výsluní , bydlíme na severním okraji Prahy . Už na podzim měla padlí , takže jsem ji na jaře ošetřila proti padlí , snad to nebyla chyba :-(.
Posílám pár fotek , snad Vám něco napoví. Toho verticiliového vadnutí se bojím , dá se s tím něco dělat ? Je to přenosné i na jiné dřeviny ? Děkuji moc za odpověď.
Autor: Redakce , Vloženo: 07.7. 2016 15:07
Verticiliové vadnutí napadá 300 druhů dvouděložných rostlin Z okrasných dřevin jsou nejčastěji napadány rody javor, katalpa a svitel (Koelreuteria), dále např. kaštanovník, lípa.

Podrobně se chorobami katalp, které k nám většinou byly zavlečeny při dovozu těchto stromů, zabývá článek Choroby a škůdci na katalpách trubačovitých v Opavě, publikovaný 2010 v 1. čísle časopisu Živa. V elektronické podobě je dostupný zde: http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/choroby-a-skudci-na-katalpach-trubacovitych-v-opav.pdf
Autor: Tomáš Koch, Vloženo: 08.9. 2016 18:42
Dobrý den, chtěl jsem se optat, co se děje s nasí katalpou. Máme jí na slunném místě, sazena je ted v červenci, zálivku dostavala pravidelně, ale voda u ní dlouho stojí a nevsakuje se. Máme ji přesadit do nějakýho lepšího substrátu? Děkuji.
Autor: Karolína Herinková, Vloženo: 30.8. 2019 10:15
Dobrý den, poradil Vám někdo nebo zjistil jste příčinu? Mám totiž na katalpě to samé, koupená a vysazená letos a začalo to asi po 2 měsících po výsadbě. Díky moc.
Autor: Milan , Vloženo: 30.8. 2019 21:04
Dobrý den, právě nedávno jsem odpovídal na podobný dotaz v diskusi paní Jurové. Možné příčiny jsou výstižně popsané také výše od redakce. Jestli máte katalpu vysazenou na nevhodném stanovišti nebo dochází k přemokření, prospívat určitě nebude. Jedinou pomocí v takovém případě je zamezit přemokření stromu (voda by u něj neměla stát) nebo změna místa.
Autor: Marcela Richterová, Vloženo: 06.8. 2020 08:36
Dobrý den,
Nevíte co ničí listy katalpy? Mám nově vysázený stromek a od začátku mám vykousané listy. Některé až do poloviny a v některých jsou jen dírky. Nic jsem na stromku nenašla. Žádné zvířátko. ????
Předem děkuji
Autor: Jarmila , Vloženo: 08.8. 2020 15:55
Dobrý den, mohl by to být létající hmyz, katalpy občas napadají miniaturní můry, které je dost těžké přistihnout při akci..
Autor: Tomas Bena, Vloženo: 27.8. 2020 08:47
Strom je vysazeny cca 1 rok, stary cca 5 let, vsechny listy "schnou" viz fotka , jak ošetřit strom, aby byl zdraví ?
Autor: Milan , Vloženo: 27.8. 2020 15:14
Když je strom starý 5 let a vysazený cca 1 rok, zřejmě tedy změnil stanoviště(?).. Možná mu neprospěla změna prostředí, nedaří se mu na novém místě nebo mu užírá kořeny nějaký škůdce (hraboši).
Autor: Michal , Vloženo: 26.7. 2021 09:29
Mám obdobný problém.
Catalpa mám 3. sezonu - doteď velmi prospívala, koupena již poměrně vzrostlá, od vysazení dále značně zmohutněla.
Zničehonic začala odshora usychat - stav viz foto vznikl cca během týdne.

Místem to není, je na dostetečně osluněném místě (jihozápadní část pozemku, nestíněná).

Autor: Marie , Vloženo: 27.7. 2021 12:30
Dobrý den, to bych viděla na verticiliové vadnutí (padlí). Houbové napadení může začít v době větší vlhkosti, sušší sezony katalpám vyhovují víc.
Autor: Michal Princ, Vloženo: 27.7. 2021 18:59
to si právě myslím, že není, listy nejsou ničím (viditelným) napadané ... prostě během týdne uschly :-(
Autor: Redakce , Vloženo: 28.7. 2021 13:53
Dobrý den,
verticiliové vadnutí rostlin je způsobené ucpáním cév myceliem houby Verticillium spp. (nejčastěji Verticillium albo-atrum), jedná se tedy o houbovou chorobu. S určitostí by diagnózu mohl potvrdit rostlinolékař.
Autor: Kateřina , Vloženo: 09.9. 2021 10:50
Dobrý den, zřejmě máme také tento problém s padlím. Již jsem stříkala přípravkem na houby Substral - Careo Ultra. Jak často to opakovat? Katalpa nevypadá, že by to moc pomohlo. Děkuji