Diskuze na téma: Nekróza paprik?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Jan Smrž , Vloženo: 12.7. 2015 20:44
Dobrý den,

opakovaně pěstuji papriky - kápie ve skleníku, aniž bych vyměňoval kompletně zeminu. Poslední dva roky se mi na některých plodech objevují žlutohnědé několikacentimetrové skvrny (ne u konce plodu, viz foto) a plod pak začne chřadnout. Kde je prosím problém, jedná se o nekrózu nebo něco jiného ??? Předem děkuji za informaci.


Zdravím

Autor: Redakce , Vloženo: 20.7. 2015 18:29
Problémů je možná více, nicméně většina obtíží se odvíjí od půdy. Paprika má společné choroby s rajčaty a tak není vhodné ji opakovaně pěstovat ve stejné půdě, ani v půdě po rajčatech. Navíc paprika patří k zeleninám s vysokými nároky na půdu a živiny.
Podle fotografií to s největší pravděpodobností vypadá na fyziologickou poruchu, konkrétně na abiotickou nekrózu květního konce plodů papriky. Nemusí být zasažena vždy pouze špička, někdy se okrouhlé skvrny vyskytují i na plodech o něco výše. Vždy jsou však v té polovině plodu, kde je špička (tedy dále od stopky).
Zmíněná porucha se může objevovat i tehdy, pokud půda obsahuje dostatek vápníku. V takovém případě se hovoří o relativním nedostatku přijatelného vápníku. Příjem vápníku rostlinou závisí na dostatečné půdní vláze i obsahu dalších živin v půdě. Vápník je v takovém případě možné rostlinám dodat postřikem na list (např. Wuxal kalcium, Harmonie vápník).
Autor: Romana Beitlová, Vloženo: 17.7. 2019 13:09
Dobrý den ,
také mám takové změny na paprikách , stačí tedy dodat vápník ? Nebo ?
Autor: Dana , Vloženo: 18.7. 2019 22:58
Dobrý den, měli jsme podobný problém a pomohlo změnit stanoviště.