Diskuze na téma: Máta vedle hlaváčku

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 23.5. 2014 00:00
Mám na záhoně hlaváček, o kterém vím, že je jedovatý. Můžu vedle něj zasadit mátu? Ještě mám jeden dotaz: jak se snáší máta s růžemi a levandulí?

Autor: Klára P. , Vloženo: 23.5. 2014 22:01
Hlaváček vedle máty zasadit můžete, ale není to příliš vhodné. Pokud o nějaké rostlině víte, že je jedovatá, pak ji nekombinujte s bylinkami, které budete používat v kuchyni. Vy je třeba bezpečně poznáte, ale zbytečně by se mohl splést někdo jiný, kdo by se domníval, že se jedná o bylinkový záhon a že jsou v tom místě všechny rostliny jedlé. Navíc máta má tendenci se velmi silně rozrůstat a mohla by zbytečně hlaváček utlačovat.
Levandule se jako doprovodná rostlina k růžím vysazují. Levandule i máta má ráda hlinitopísčitou zeminu a slunečné stanoviště. I v tomto případě je třeba mátu bedlivě hlídat, aby se nerozrůstala více, než bylo zamýšleno. Pokud by takto vysazená máta měla být určena též ke konzumaci, pak to není zcela optimální řešení. Zvlášť, pokud by bylo nutné růže ošetřit chemickým postřikem (např. proti padlí, mšicím).
Pokud je to jen trochu možné, bylinkám určeným pro konzumaci vyhraďte vlastní kout. Sníží se tak možnost záměny za jedovaté rostliny i nebezpečí zásahu rostlin postřiky určenými na ošetření okrasných rostlin.