Diskuze na téma: Broskev – pecka nejde vyloupnout

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 17.7. 2016 00:00
Mám broskev Favorita Morettini. Kromě toho, že neustále bojujeme postřiky proti kadeřavosti, letos poprvé se stalo, že u zralé broskve nejde pecka od masa. Pecka je celá taková nevyvinutá. Musíme ji z broskve vykrajovat. Čím to je?

Autor: Jindřiška Bajborová , Vloženo: 17.7. 2016 17:25
Odlučitelnost od pecky patří mezi důležité vlastnosti plodu. Vliv může mít i prostředí, kde strom pěstujete. V případě odrůdy Favorita Morettini 3 se nejčastěji objevuje informace o tom, že pecka je v dužnině slabě přilnavá. Ale jiné zdroje uvádějí, že dužnina je v plné zralosti u této odrůdy od pecky neodlučitelná. Viz například taxonweb Zahradnické fakulty v Lednici.
Problémy se špatným vývinem pecky se nejčastěji objevují právě u ranných odrůd. Způsobit je může nevyrovnaná výživa, nedostatek vápníku, boru či vody v době zrání.
Neuvádíte, jak dlouho broskvoň pěstujete. Zvlášť u mladších stromů se často stává, že zahrádkáři v touze po co největší úrodě nechávají strom přeplodit. Strom dokáže dobře vyživit jen přiměřené množství plodů, které odpovídá jeho velikosti, respektive ploše listů. Pokud se neprovede včas dostatečná probírka nasazených plodů (před založením pecky, tedy přibližně do měsíce po odkvětu), má to nepříznivý vliv na vývoj ovoce.
 

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK