Diskuze na téma: Kompost nebo kompostér?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 12.4. 2015 10:12
Váháme, zda si máme na zahradu pořídit kompost nebo kompostér. Zahrada má rozlohu 1 000 m2.

Autor: Josef , Vloženo: 12.4. 2015 10:12
Plocha zahrady je pro odpověď na vaši otázku pouze orientační. Velmi záleží na tom, jakým způsobem hospodaříte, tedy jaké množství bioodpadu budete kompostovat. Kompostováním se objem bioodpadu zmenší přibližně o 30%.
Dobře založený kompost zraje téměř rok a potřebuje dostatečný prostor. Pro co nejlepší průběh rozkladu se doporučuje nejméně metrová šíře (lépe 1,5 – 2 metry) a výška nejméně 1 metr. Podmínkou kompostovacího procesu je přítomnost kyslíku. Pokud kompost 1-2x přehodíte, proces zrání urychlíte. Tuto práci se snaží usnadnit výrobci otočných kompostérů.
Nabídka kompostérů je velmi široká jak co se týče velikosti, konstrukce i použitých materiálů. Levnější plastové kompostéry se po pár letech začnou rozpadat. Kompostéry, u kterých výrobci garantují delší životnost, bývají dražší.
Ke zvážení je i členitost zahrady - abyste nemuseli s každým kýblem plevele běhat na druhý konec. U větších zahrad se často kombinuje menší kompostér s klasickým kompostem.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK