Diskuze na téma: Černání, rezavění tují

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Matěj Chládek , Vloženo: 23.6. 2020 07:20
Přeji krásný den. Nerad obtěžuji, ale prošel jsem všechny online diskuze k tématu a radil se se zahradníkem, ale pořád nevím, co může způsobovat černání/reznutí na našich tujích.

Zatím je černání jen v počátku (viz foto), ale bylo mi řečeno, že při černání větviček mají tuje vždy nějaký problém, který je třeba řešit. Jehličí černá ve spodní části rostlin, nejčastěji směrem na severovýchod. Začalo to u jedné tuje cca před 3 týdny. Od té doby se problém objevil asi na 20. Mám dva kandidáty na příčinu:

1) Příliš vody u kořenů. V posledních týdnech hodně pršelo, asi nejvíc za 2 roky, co tuje máme. Půda je jílovitá, nahoře je textilie a borka. Problém se nevyskytuje u tují, které jsou na vyvýšeném terénu. Pokud je to tím, dal bych si pozor, abych tuje nezaléval, dokud nebude opravdu sucho. Léto by to mělo vyřešit.

2) Napadení houbou. Nenašel jsem ale na větvičkách plodničky, stejně tak je zvláštní, že nečernají tuje vedle sebe, ale třeba na druhém konci zahrady. Na druhou stranu tomuto scénáři nahrává skutečnost, že k černání dochází zejméjna tam, kam nejméně svítí slunce. Pokud je to tím, aplikoval bych fungicid.

Co myslíte? Budu rád za jakýkoli tip! Děkuji moc.

Autor: Radek , Vloženo: 23.6. 2020 17:35
Dobrý den, vzhledem k dosavadnímu velmi vlhkému počasí bych se přikláněl k přemokření, tedy variantě číslo jedna. Nám na zahradě se přílišné vlhko rovněž začíná projevovat i na stromcích a pokud se počasí umoudří tak doufám, že se to během léta zlepší :)