Diskuze na téma: Mechanické poškození stromů

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Vladimír , Vloženo: 20.3. 2016 21:24
Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně (pravděpodobně) mechanického poškození stromů, ke kterému došlo na mém pozemku.
Pozemek není oplocen a sousedí s lesem. Stromy jsou poškozeny hlavně ve výšce cca 1 - 2m. Stejné poškození, i když znatelně v menším rozsahu, lze ale pozorovat i ve větších výškách 4m a více.
Budu rád, že každou radu.

Děkuji,
Vladimír


Autor: Redakce , Vloženo: 20.3. 2016 21:42
Po zvažování jak nejlépe na váš dotaz odpovědět jsme jej nakonec přesunuli z poradny do diskuse, kde jej můžete zpřesnit či doplnit. Z vašeho dotazu není zcela jasné, o jaké stromy se jedná. Patrný není ani druh a rozsah poškození (zvěř, povětrnostní vlivy, zásah člověka?).

Do diskuse můžete navíc přidat i fotografie, které by asi mnohé napověděly.

Jak postupovat v případě částečného poškození stromů při okusu zvěří jsme odpovídali např. u tohoto příspěvku http://www.zahrada-centrum.cz/poradna-a-diskuze/poradna/7-skudci-plevel-choroby/381-osetreni-po-okusu-zveri
Autor: Vladimír , Vloženo: 22.3. 2016 13:53
Jako jediné vysvětlení mě napadá poškození člověkem, vůbec ale netuším proč by to někdo dělal. Stromy nikomu nevadí, pozemek sousedí z této strany s polem, které začíná poměrně daleko. Na naštvaného souseda to tedy nevypadá. Plus stromy jsou poškozeny uplně nahodile, některé více jiné jen lehce.
Autor: Vladimír , Vloženo: 22.3. 2016 13:41
Děkuji za zveřejnění dotazu. Snažil jsem se vložit fotografie již při vytváření dotazu, nikde jsem ale možnost vložení fotek nenašel.
Přiznám se, že nevím o jaké jde stromy. Pokud by to nešlo zjistit z fotek, tak bych to zjistil a tuto informaci doplnil.
Autor: Redakce , Vloženo: 31.3. 2016 15:16
Váš dotaz nás velmi zaujal a tak jsme zkoušeli pátrat dále. O radu jsme požádali skupinu příznivců permakultury. Část diskutujících se přikláněla k tomu, že se jedná o poškození způsobená člověkem. Tomu by nasvědčovaly stopy po nástrojích. Ale je možné, že řez jste prováděl až na základě poškození kmenů.

Jako další možnost bylo zmíněno poškození vysokou zvěří. V úvahu připadá ohryz (na kmeni zůstanou zřetelné stopy po zubech, mezi kterými zůstávají zbytky kůry). Při loupání by zůstala běl hladká, což fotografie nenaznačují. Loupání a ohryz způsobuje jelen evropský, jelen sika, muflon a daněk, tam, kde se objevuje, také los evropský. Poškozeno bývá široké spektrum dřevin. Nejčastěji smrk, z dalších dřevin habr, buk, jasan ztepilý, jeřáb ptačí, vrby, duby, lípy, olše, borovice lesní, jedle bělokorá, topoly.
Další situací, kdy poškození způsobuje zvěř, je shoz parohů, ke kterému nejčastěji dochází v únoru až březnu.
Na snímku je patrná dřevěná konstrukce, snad posed? Možná by vám s rozřešením záhady pomohli místní myslivci, lesní správce či revírník.

Pokud se vám příčinu podaří vypátrat, budeme rádi, pokud nám dáte o rozuzlení celého příběhu vědět.
Autor: Radka Baštýřová, Vloženo: 31.3. 2016 12:50
Tohle dělá vysoká zvěř, jakože jelen a tak. Oni dosáhnou vysoko, jak při okusování, tak i parožím.
Autor: Martin , Vloženo: 04.4. 2016 07:57
Člověk určitě ne...

Spíš bych to tipoval na práci nějakého ptáka.
Žluna, datel, strakapoud?
Autor: Per Ola , Vloženo: 15.9. 2016 15:05
Toto poškození velmi dobře znám.
Prvotní je sucho, následné je napadení pilořitkami Xiphydria prolongata. Od nich jsou ty chodby ve dřevě - respektive od jejich larev - chodby mají kruhový průřez.
No a pro ty larvy šli datlovití ptáci - včšimněte si, že všechno otesané leží pod stromem, a jsou to malé kousky - datli.
Pilořitky jsou vosy, na vrbě je zmíněná Xiphydria prolongata, podobné škody na dubu dělá Xiphydria longicollis, a na olši Xiphydria camelus.
Můžete tomu věřit.
Pokud nevěříte, nařežte z toho v únoru polena a nechte si tov nějakém velmi hustém (monofilovém) pytli vylíhnout.
Autor: Vladimír , Vloženo: 06.4. 2016 13:45
Děkuji za snahu a všechy rady. Podle pana myslivce jde s největší pravděpodobností o mývala severního. Zajímavé je, že zatím byly napadeny jen nemocné stromy, uvidíme jestli dojde i k napadení zdravých stromů.
Autor: Lucie , Vloženo: 07.4. 2016 13:04
Taky si myslím, že se něco chtělo dostat k larvám ve dřevě. Mývalí práci jsem nikdy neviděla, ale datel a spol. je taky machr. Pokud má strom měkčí/ztrouchnivělé dřevo, jsou tihle ptáci schopni ho rozebrat na cucky.