Diskuze na téma: Co s lusky na oleandru?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 10.9. 2016 00:00
Pěstuji několik let oleandr, letos moc krásně kvetl. Najednou přestal kvést a objevily se na něm asi 10 cm dlouhé lusky. Co s nimi mám udělat? Nechat uschnout a pak ostříhat? Nebo ostříhat hned?

Autor: ivica Bajamičová , Vloženo: 03.10. 2016 21:07
Škoda, že neuvádíte, v které oblasti oleandry pěstujete. Opylení těchto rostlin nejčastěji obstarávají lyšajové, kteří se díky dlouhému sosáku dostanou na dno květu. Nejlépe je k opylování oleandrů uzpůsobený lyšaj oleandrový (Daphnis nerii). Patří mezi tažné motýly, kteří jsou schopni za noc překonat až 100 km.
V roce 2016 byl u nás pozorován nejen tento nádherný motýl v Ostravě, housenky se objevily na oleandru v Ostravě a v Blansku. Není však jasné, jak se k nám dostal.  Tedy zda to byl jedinec z chovu, přiletěl ze Středomoří či dokonce Afriky nebo "přicestoval" společně s prodávanými rostlinami oleandrů. Zkuste se porozhlédnout, zda nenarazíte i na housenku. Motýla a housenku si můžete prohlédnout např. na stránkách webu biolib.cz
Zvlášť, pokud se v okolí oleandru pohybují děti, lusky co nejdříve odstraňte, ať nedojde k záměně s jedlými lusky. Všechny části oleandru jsou totiž jedovaté. Někdo nechává lusky oleandru dozrát a pak zkouší výsev semen. Jinak je nejlépe po odkvětu zaschlá květenství opatrně odstranit.
Obecně platí, že pokud z rostlin odstraníte semena, o to více nasazují na květ. Oleandr kvete na loňských výhonech, proto odstraňte jen semena (lusky). Více o řezu oleandrů najdete v článku Kdy a jak řezat oleandrEdit 3.10.: obdobný dotaz nám zaslala paní Zuzana z Prahy 10.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK