Diskuze na téma: Bobkovišeň jako lék?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 15.9. 2016 00:00
Když jsem byla letos v lázních, objevila jsem v parku pěkné ozdobné keře, které se krásně ve slunci leskly, měly takové dlouhé listy. Sousedka naproti ho má také, prý je to bobkovník višňový jeho bobule jsou jedovatý. Je to totéž jako bobkový list a dá se usušit? Bobkový list je prý zdravý na revma.

Autor: Libuše Šramková , Vloženo: 15.9. 2016 17:44
Vámi zmiňovaný keř se jmenuje bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), a řazena bývá do rodu slivoní (Prunus). Někdy bývá pro svou podobu s vavřínem vznešeným (Laurus nobilis) nazývána vavřínovec popř. střemcha vavřínolistá. Rostliny jsou tedy pouze podobné, nikoli příbuzné.
Všechny části bobkovišně jsou pro člověka jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Proto v žádném případě není vhodné zaměňovat listy bobkovišně za listy vavřínu a používat je podobně jako koření (bobkový list).
O vavřínu, z kterého se získávají bobkové listy se dozvíte více v článku Vavřín nebo bobek?

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK