Diskuze na téma: Proč zasychá javor mléč?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 05.9. 2016 00:00
Koupili jsme na jaře javor mléč), kultivar Golden Globe. Měl tehdy vínovou barvu listů, na začátku léta přešla barva do žluto zelené a nyní jsou listy velice suché. Strom pravidelně zaléváme a je na slunném místě. Máme obavu, že usychá.

Autor: Eva Čermáková , Vloženo: 05.9. 2016 12:05
Javor mléč (Acer platanoides), respektive vámi zmiňovaný kultivar Golden Globe, je oblíbený právě proměnu barevnosti listů i svou nenáročnost. Umístění tohoto javoru na slunné místo bývá doporučováno, tam jste chybu nejspíš neudělali.
Neuvádíte, jak starý (velký) strom jste koupili a do jaké půdy jste jej vysadili. Tyto javory se prodávají většinou roubované na kmínku a na popálení sluncem netrpí. Příliš náročný není tento druh ani na půdu; nejlépe prospívá v mírně vlhkých, humózních, dobře propustných půdách. Přílišné vysušení půdy se může projevit popálením okrajů listů. Nebezpečný je však i opačný extrém – při přílišném zamokření dochází k odumírání kořenů.
Pokud jste stromek koupili u seriózního prodejce (školka, zahradní centrum), zkuste se obrátit s dotazem přímo na něj. Většinou tito lidé velmi dobře znají svůj sortiment a mnohdy i chyby, kterých se zákazníci při péči o rostliny dopouštějí.