Diskuze na téma: Javor japonský - osychání konečků listů

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 26.8. 2016 00:00
Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?

Autor: Lenka Jírková , Vloženo: 26.8. 2016 14:49
Škoda, že neuvádíte, o jaký kultivar javoru se jedná, ani v jakých podmínkách jej pěstujete. Tzv. japonských javorů je celá řada a mají různé nároky. Více v článku Okouzlující japonské javory
Vámi popisované zasychání konečků listů může vyvolávat celá řada faktorů. K těm nejčastějším patří prudké větry, velká vedra a intenzivní sluneční svit. K zasychání konečků listů dochází u japonských javorů pěstovaných v nádobách (javor dlanitolistý Acer palmatum) a zvlášť u některých červenolistých kultivarů stříhanolistých (dissectum).
K popálení může dojít zvláště tehdy, když jsou mokré listy vystaveny prudkému slunci. Důležité je vhodné umístění, což v případě nádobové rostliny můžete snadněji ovlivnit. V domovině těchto mají tyto stromy dostatek vyšší vzdušné vlhkosti a nechybí ani časté dešťové srážky. Ideální stanoviště v našich klimatických podmínkách je osluněno v dopoledních hodinách a až pak před západem slunce. Pomoci může také blízkost vodní hladiny, kdy odpařující se voda vytvoří vhodné mikroklima.
Proti úpalu pomůže rostliny ochránit dostatečná zálivka, nejlépe v ranních a večerních hodinách. Samozřejmě, že nesmí docházet k přelévání. Nicméně takto postižená rostlina by neměla uhynout, ale spíše pro letošní rok ztratila část své krásy. Je možné, že lístky ještě znovu vyraší. Každopádně zálivku je třeba řídit s ohledem na vývoj rostliny, tj. na podzim, kdy stromy přirozeně zastavují svou vegetaci, byste měla zalévat již pouze mírně.