Diskuze na téma: Vrba kroucená zčernala

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 19.8. 2016 00:00
Máme doma už vzrostlou vrbu kroucenou. Teď nám nějak zhnědla, místy zčernala a nevím čím.. Dost letos pršelo a že by takhle uschla? Obraší příští rok, nebo je to její konec?

Autor: Danča , Vloženo: 19.8. 2016 10:10
Z dotazu není přesně jasné, o jaký druh vrby se jedná. Nejčastěji se pěstuje vrba Matsudova (Salix matsudana Tortuosa) nebo vrba pokroucená (Salix x erythroflexuosa), někdy též zvaná argentinská.
To, co popisujete, by mohla být houbová choroba, která se označuje jako skvrnitost listů a nekróza výhonů vrb. V případě napadení touto chorobou se na listech objevují podlouhlé nepravidelné tmavohnědé skvrny, které se také objevují na řapících a mladých letorostech. Při silné infekci dochází k zasychání a k opadávání listů nebo i k odumírání celých výhonů. Potvrdit nebo vyloučit určitou chorobu houbového původu je možné pouze mikroskopickým vyšetřením nebo chemickými analýzami listů a půdy.
V případě napadení houbovou chorobou je ideální nejvíce postižené části odstranit a bezpečně zlikvidovat (nepřidávat do kompostu). Vhodná je i likvidace infikovaného a předčasně opadaného listí. Právě ve spadaném listí přežívají tyto choroby do dalšího roku a z nich se opět šíří napadení na rašící výhony.
Pokud se rozhodnete pro ošetření postřikem, pak je možné použít měďnaté fungicidy, samozřejmě vždy podle doporučení výrobce (tedy neopomenout střídání přípravků, aby nedošlo ke vzniku rezistence a zajistit důkladné smáčení veškeré listové plochy postřikem).
Vrby jsou poměrně vitální, určitě zkuste počkat, co se bude příští jaro dít. Otázka samozřejmě je, zda má vrba vhodné stanoviště (propustnost půdy, osvětlení).