Diskuze na téma: Zeravy usychají

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 31.5. 2016 00:00
Na zahradě mám více jak deset let staré zeravy západní. V posledních třech letech u některých došlo k uschnutí části stromu, zbylá část je pěkná a roste. Túje však vypadají nevzhledně. Vždy uschne jen jeden kmen. Příčinu jsem nikde nezjistila.

Autor: Hana Brejníková , Vloženo: 01.6. 2016 21:00
Túje (Thuja, zerav) patří k velmi rozšířeným dřevinám v našich zahradách, především jako součást živých plotů. Na dálku a bez znalosti předchozí péče jen obtížně můžeme hádat, co usychání odstartovalo.
Nemalou roli hraje již výběr kultivaru a stav stromku při nákupu. Občas převáží touha mít „co nejlevnější“ nad rozumem, který velí ohlédnout se po skutečné kvalitě. Na trhu jsou jak dovážené túje, které leckdy "prožijí" na své cestě na zákazníkem skutečné dobrodružství i rostliny, které jsou vysoce kvalitní, pečlivě vybrané pro naše podmínky.
Problémy s usycháním mohou mít celou řadu příčin. Mezi ně patří špatně zvolená vzdálenost výsadby, nesprávný řez keřů (v prvních letech bychom měli používat pouze výchovný řez, teprve později udržovací řez), nedostatečná či naopak přílišná zálivka. Protože zeravy patří mezi neopadavé dřeviny (stále odpařují vodu), mohou problémy vzniknout nejen v letním, ale i v zimním období.