Diskuze na téma: Kořeny stromů a kolektory tepelného čerpadla

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 17.5. 2016 00:00
Nevíte, jestli je možné pěstovat - vysázet nějaké (jakékoliv) stromy, stromky na zahradu, kde jsou v 1,20 m pod zemí nainstalované tepelné kolektory pro tepelné čerpadlo? Bojím se, aby kořeny tyto "hadice" neporušily... Případně prosím o doporučení stromů s mělkými kořeny, dá-li se to takto pojmenovat.

Autor: Tereza Nováková , Vloženo: 18.5. 2016 16:29
Váš dotaz je poměrně složitý. Zcela "bezpečný" strom by ve vašem případě byl nejspíš takový, který budete pěstovat v přenosné nádobě (speciální typ takto pěstovaných dřevin představují bonsaje, ale existuje i řada větších sromků či keřů, které jsou pro pěstování v nádobách vhodné). V případě nutnosti opravy čerpadla nebudete muset řešit problém, zda nedojde k narušení kořenového systému vysazeného stromu.
Pokud byste přesto chtěla něco vysadit, řiďte se především doporučením dodavatele systému tepelného čerpadla. Obecně se uvádí, že velikost kořenového systému se pohybuje zhruba ve 3/4 velikosti koruny a obvykle zasahuje do hloubky okolo 2/3 korunní výšky.
Rozměry a typ kořenového systému se u dřevin velmi liší. Pro vaši situaci by bylo vhodné vybírat mezi stromy, respektive spíše keři, s opravdu mělkým kořenovým systémem. Je však třeba vzít ohled i na další skutečnosti. Kromě druhu dřeviny ovlivňuje mohutnost kořenového systému podnož (u roubovaných stromů), půdní a klimatické podmínky. Mezi další faktory, které ovlivňují růst kořenů patří hloubka a struktura půdy, v neposlední řadě také hloubka hladiny podzemní vody. K základní orientaci pro výběr vhodné dřeviny může posloužit tabulka, která je součástí článku Vliv vegetace na podzákladí a stabilizaci terénu