Diskuze na téma: Jak se zbavit pařezu?

(0hlasů)
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé
Autor: Nepřihlášený uživatel - Anonym , Vloženo: 21.7. 2013 00:00
Rád bych se u chalupy zbavil pařezů. Poradíte mi, jak nejlépe postupovat? Děkuji, Karel.

Autor: Josef , Vloženo: 21.7. 2013 10:44
Karle, velmi záleží na tom, v jakém prostoru se pařezy nacházejí, jak moc na jejich likvidaci spěcháte, případně o jaké druhy stromů se jedná.
Za ideální (ekonomické i ekologické) řešení se považuje likvidace pařezů za pomoci dřevokazných hub. Na pařezech listnatých stromů se osvědčilo naočkování hlívy ústřičné. Postará se o rozpad pařezu přibližně do dvou let. Případně - pokud je to možné - ponechte pařez dožít přirozeným způsobem. Rozkládající dřevo nabídne vhodné prostředí řadě živočichů.
Poměrně rychle se můžete pařezů zbavit vykopáním či vytažením. K vytažení se většinou používá traktor, tato metoda tedy není vhodná na menších pozemcích případně tam, kde by došlo k poškození trávníku.
Další metodou je využití chemických prostředků a následné vypálení pařezů. Tato metoda je možná pouze tam, kde nehrozí nebezpečí požáru a není takovéto počínání v kolizi s místní vyhláškou. Na trhu jsou za tímto účelem nabízeny přípravky s názvem Pařezník nebo Root (není vhodný k likvidaci pařezů břízy a ořechu). Přípravky je vhodné používat na starší zaschlé pařezy bez vytékající mízy.
S vyšší finanční náročností musíte počítat při frézování pařezů. Stroj na tutu práci je možné zapůjčit, případně je možné objednat firmu, která se likvidací pařezů přímo zabývá. Frézování se může provádět až do hloubky 40 cm pod povrchem půdy.