Zámek Jaroměřice nad Rokytnou připravil ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem pro návštěvníky oblíbená historická květinová aranžmá. Zatímco loňskému projektu vévodil tulipán, v letošním roce patří hlavní role liliím.

Novinkou pro květinová aranžmá v Jaroměřicích nad Rokytnou budou večerní volné prohlídky hraběcích apartmánů nazvané Noční vůně lilií (5. července 20 – 24 hodin). Každý návštěvník si bude moci prohlédnout prostory zámku a květinová aranžmá svým tempem.A proč právě lilie?

Lilie patří v heraldice společně se symboly kříže, orlice či orla a lva ke čtyřem nejčastějším motivům. V průběhu staletí se objevila na mnoha evropských erbech a vlajkách. Ve 12. století (za vlády Ludvíka VII.) se stala hlavním znakem panovníků francouzského království. Proto bývá nejvíce spojována právě s Francií.

Heraldický symbol lilie, francouzsky Fleur de lys nebo Fleur de lis (květ lilie), je symbol květu lilie pohledem zepředu: tři okvětní lístky, dva boční a vztyčený středový. Při pozornějším zkoumání erbovního květu je patrné, že spíše než lilie byl předlohou kosatec, konkrétně kosatec žlutý (Iris pseudacorus).

Místo konání: Státní zámek Jaroměřice, Jaroměřice nad Rokytnou
Kontakt: www.zamek-jaromerice.cz
Termín: 28. 6. - 7. 7. 2013
5. 7. 2013, 20 – 24 hodin, Noční vůně lilií – večerní prohlídky zámku vyzdobeného liliemi