Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Máta ve vyšších polohách?

Nepřihlášený uživatel - Lenka Kučerová

Otázka:

Před šesti lety jsem vysadila mátu na okrasný záhon. Po pěti letech na jaře nevyrostla. Kořeny se mi zdály živé, ale nové rostlinky vykoukly sotva 2 mm nad povrch a dále nerostly. Na stejné místo jsem zasadila nové sazenice a letos je to to samé. Kde může být chyba? Je vůbec možné sázet mátu opakovaně na to samé místo? Vím, že mnoho rostlin to nemá rádo, ale zahrada je dost prostorově omezená. Záleží také na druhu máty? Jsme ve výšce 700 m n.m. a pro hodně zahradních rostlin je to už moc vysoko.

Odpověď:

Máta (Mentha) patří mezi rostliny, které nemají příliš velké nároky na pěstování. Většina pěstitelů s ní má naprosto opačnou zkušenost než popisujete – máta se často chová jako nezdolný plevel.

Ideální stanoviště pro mátu je v polostínu či na přímém slunci, samozřejmostí by měla být propustná zahradní zemina. Na příliš slunečném stanovišti při nedostatku vláhy máta trpí, proto jsou pro ni nejvhodnější vlhké půdy či pravidelná zálivka.

Máta je mrazuvzdorná (většina druhů má mrazuvzdornost to -28 oC), můžete ji proto pěstovat ve volné půdě. V případě vámi zmiňovaných vyšších nadmořských výšek by možná prospělo pěstování v dostatečně široké nádobě (o průměru přibližně 30 cm). V létě ji můžete i s nádobou zapustit do záhonu, na zimu ji můžete i s květináčem uklidit do světlé místnosti. Při pěstování v nádobě je v letních měsících důležité pravidelné přihnojování. Při hledání vhodného kultivaru často pomůže návštěva solidního zahradnictví v oblasti, kde chcete rostlinu pěstovat. Zkušení zahradníci nabízejí zákazníkům druhy a kultivary rostlin, kterým daná lokalita vyhovuje, případně jsou schopni poradit s výběrem.

Součástí péče o mátu by mělo být rozsazení starších rostlin (rozdělení trsů), nejlépe po 3 letech. Na stejné místo by se měla vrátit až po 2 letech, kdy se na pozemku bude pěstovat jiná rostlina. Nepříliš vhodným společníkem pro mátu je heřmánek, naopak se jí velmi daří v místech, kde prosperují kopřivy.

Jednou z chorob, kdy není vhodné mátu dále pěstovat na stejném místě, je rez mátová. Pokud dojde k napadení rostliny rzí, doporučuje se původní rostlinu spálit přímo na záhonu a novou mátu pěstovat jinde.



Podobné příspěvky