Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Zeleniny a částečné zastínění

Otázka: Poradíte mi, jaké druhy zeleniny mohu vysadit na částečně zastíněný pozemek? Od sousedů jej stíní ovocné stromy.
Odpověď:

Většina druhů zeleniny lépe prospívá na slunných pozemcích. Částečné zastínění nejlépe snáší salát, raný květák, ředkvičky, keříčkové fazoly, vodnice, špenát, kadeřavá petržel či kedlubny. Přílišná blízkost zeleninových záhonů pod stromy může přinášet ještě další problémy – kořenový systém stromů odčerpává z půdy nejen vláhu, ale také živiny.

Pokud by však půda byla zastíněna příliš, dočkáme se méně kvalitních výpěstků. Naopak plodové a cibulové zeleniny jsou pro pěstování v polostínu nevhodné.Podobné příspěvky

 • Dusíkaté vápno a zelené hnojení

  Nepřihlášený uživatel - Vladimír Daněk

  Otázka:

  Prosím o radu, jestli můžu na podzim zarýt zelené hnojení a na jaře dezinfikovat půdu dusíkatým vápnem.

  » zobrazit odpověď

 • Rozdílný růst kedluben

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Ouřadová

  Otázka: Zasadila jsem sadbu bílé, modré a gigant kedlubny. Vše ve stejném čase, do stejných podmínek. Modré kedlubny i giganti mi začínají dělat kedlubničky, ale bílá odrůda je vyčouhlý stonek s velikými listy. Některé rostliny jsou 40 cm vysoké a stonek je 2 cm široký. Kde je chyba?

  » zobrazit odpověď

 • Co s kvetoucí rebarborou?

  Otázka:

  Každý rok mi na jaře vykvete rebarbora. Prý tím končí její plodnost. Je možné kvetení předejít? Nedělám chybu, že ji moc hnojím? Lucie

  » zobrazit odpověď

 • Existují brambory více odolné proti plžům?

  Otázka:

  Někde jsem zaslechl, že existují odrůdy brambor, které lépe odolávají plzákům. Můžete mi poradit, kde bych je sehnal? Rok co rok mi plzáci likvidují značnou část bramborové natě. Díky, Tomáš.

  » zobrazit odpověď