Zeleninová zahrada

Jak správně pečovat o zeleninu a bylinky od zasazení až po sklizeň?

Ředkvičky jdou do květu

Nepřihlášený uživatel - zdeněk mora

Otázka:

Mám problém s tím, že mi ředkvičky vyrážejí do silných stvolů a listů a ne do kořenů. Stačí stvoly zalamovat abych dosáhl lepší úrody, nebo už to nezachráním?

Odpověď:

Zalamováním stvolů, které vybíhají do květu, už situaci nezachráníte. Ředkvičky jsou tzv. rostliny krátkého dne. Krátkodenní rostliny mají tendenci vybíhat do květu v době, kdy délka dne přesáhne hraniční délku (ovykle 10 - 14 hodin).

Některé odrůdy v době, kdy je den delší (v létě), netvoří bulvičku, ale rychle vyhánějí do květu. To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň.

Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami. Ředkvičky pěstujeme jako rostliny ve II. a III. trati, tedy nikdy ne po přímém hnojení.

Pro získání kvalitní úrody je tedy velmi důležitá volba vhodné odrůdy. V době, kdy se délka dne výrazně protáhne je vhodné pěstovat druhy ředkviček doporučené k celoročním výsevům. Např. odrůdy Tercia, Vinara F1, Kvinta, Lada, Lidka, Ilka, Viola, Ester.Podobné příspěvky

 • Břečťan - jedovatý

  Nepřihlášený uživatel - Marcela Molendová

  Otázka:

  Před pár léty jsme zasadili břečtan u stěny. Nyní svými kořeny sahá i do zeleninové zahrádky. Můžeme tam i nadále pěstovat zeleninu, když břečtan je jedovatou rostlinou?

  » zobrazit odpověď

 • Úprava mrkve po sklizni

  Nepřihlášený uživatel - Zdeněk Hejda

  Otázka:

  Z časových důvodů jsme museli sklidit mrkev a petržel v současné době, kdy je půda velmi zamokřená. Na sklizené mrkvi zůstalo velké množství hlíny. Je vhodné před skladováním mrkev od hlíny umýt vodou? S pozdravem Zdeněk Hejda

  » zobrazit odpověď

 • Co s kvetoucí rebarborou?

  Otázka:

  Každý rok mi na jaře vykvete rebarbora. Prý tím končí její plodnost. Je možné kvetení předejít? Nedělám chybu, že ji moc hnojím? Lucie

  » zobrazit odpověď

 • Existují brambory více odolné proti plžům?

  Otázka:

  Někde jsem zaslechl, že existují odrůdy brambor, které lépe odolávají plzákům. Můžete mi poradit, kde bych je sehnal? Rok co rok mi plzáci likvidují značnou část bramborové natě. Díky, Tomáš.

  » zobrazit odpověď